Haber Sırası

Göz renginizin sağlığınız hakkında söylediği 7 şey!

Uzmanlar göz renginin göründüğünden çok daha fazla şey ifade ettiğini ve göz rengine göre bazı hastalıklara yakalanma riskinin diğerlerine göre daha fazla olduğunu belirtiyor. Haberimizde göz renginizin size neler söylediğine yer verdik.

Göz renginizin sağlığınız hakkında söylediği 7 şey!
07 Kasım 2015 - 11:53 'de eklendi ve 1736 kez görüntülendi.

Göz rengi insanların sağlık durumuyla doğrudan ilgili olabiliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar kahverengi gözlere sahip kişilerin alkole karşı daha hassas olduğunu, mavi gözlü kişilerde ise cilt kanseri görülme riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar göz renginin göründüğünden çok daha fazla şey ifade ettiğini ve göz rengine göre bazı hastalıklara yakalanma riskinin diğerlerine göre daha fazla olduğunu belirtiyor. Haberimizde göz renginizin size neler söylediğine yer verdik.

Kadın Gözleri

1- Koyu göz rengine sahip kişilerde katarakt gelişme riski daha fazla!

Puslu görme kataraktın en önemli belirtilerinden birisidir. 2000 yılında American Journal of Ophthalmology dergisinde yayınlanan bir araştırmada koyu göz rengine sahip insanların, katarakta yakalanma riskinin diğerlerine göre 1,5 – 2 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Gözleri ultraviyole ışıklardan korumak katarakt riskini azaltma konusunda atılabilecek en önemli adımdır.

Göz renginiz size ne söylüyor-1

2- Vitiligo mavi gözlü insanlar arasında daha az yaygın.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bağışıklık sistemi ile alakalı (otoimmün) bir hastalık olan ve ciltte renk kaybına neden olan Vitiligo, mavi gözlü insanlarda daha az görülüyor. Araştırmaya göre 3000 vitiligo hastasının %27’si mavi gözlü, %30’u yeşil veya ela gözlü, %43’i ise koyu göz rengine sahip.

Vitiligo

3- Cilt kanseri mavi gözlü insanlar arasında daha yaygın!

Vitiligo’nun tam tersi olarak cilt kanseri mavi gözlü insanlar arasında daha yaygın bir hastalık olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar bağışıklık sisteminin vücudu vitiligoya karşı korumaya çalıştığı anlarda cilt kanserini tetikleyen bir yanlış savunma geliştirdiğini belirtiyor.

Cilt Kanseri

4- Koyu göz rengine sahip kişiler alkole karşı daha hassas olabiliyor!

2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre kahverengi ya da siyah göz rengine sahipseniz, mavi ya da yeşil gözlü arkadaşlarınızdan daha az alkol tüketmelisiniz. Zira koyu göz rengine sahip insanların diğerlerine göre alkol ve ilaçlara karşı daha hassas olduğunu gösteren bulgular ortaya çıkmıştır.

Alkol

5- Açık göz rengine sahip kadınlar ağrılara daha dayanıklı!

2014 yılında Amerikan Ağrı Derneği tarafından yapılan bir araştırma, açık göz rengine sahip kadınların diğerlerine göre ağrılara daha toleranslı olduğunu ortaya koymuştur. Doğum yapan küçük bir kadın grubu üzerinde yapılan araştırma, açık göz rengine sahip kadınların doğrum sonrası ağrılar ve rahatsızlıklara daha dayanıklı olduğunu göstermiştir.

Mavi gözlü kadın

6- Sarı Nokta hastalığı açık göz rengine sahip kişiler arasında daha yaygın!

Uzmanlar, 55 yaşından sonra çok sık görülen ve ileri seviyelerde yüksek oranda görme kaybına yol açan bir hastalık olan Sarı Nokta Hastalığı’nın, açık göz rengine sahip kişiler arasında daha yaygın olduğunu ifade ediyor. Sarı Nokta Hastalığı tedavisi olmayan ancak ilerlemesi durdurulabilen bir göz hastalığıdır.

Sarı Nokta Hastalığı

7- Göz renginin değişmesi yanlış giden bir şeyler olduğunu gösteriyor!

Göz renginde yaşanan ani ya da yavaş değişimler bir şeylerin ters gittiğini ve bu duruma bir hastalığın neden olduğunu gösteriyor olabilir. Örneğin göz akının içinde görülen kızarıklıklar bir alerjinin, sararmalar ise bir karaciğer hastalığının habercisi olabilir.

Göz kızarıklığı

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER