Haber Sırası

Gram altın fiyatında şok düşüş!

Şu anda altın alınır mı? sorusu, cevabı son günlerde en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Yatırımcılar ekonomi piyasalarında dalgalanma yaşanırken paramızı neye yatırmalıyız diye soruyor.

Gram altın fiyatında şok düşüş!
05 Ekim 2016 - 18:07 'de eklendi ve 313 kez görüntülendi.

Altın fiyatları ne olacak?

Gram altın fiyatının bir gün içinde son 15 ayın en düşük seviyesine inmesi piyasalarda şok etkisi yarattı. Serbest piyasada güne 124,3 TL bandında başlayan gram altın fiyatı, yatay bir seviye izleyerek günü 124,8 TL bandında kapattı. Şu sıralarda ise 125,01-125,05 TL bandında seyrediyor. Dolar kurunu Türk Lirası karşısında hızla yükselişe geçmesi ve altın fiyatlarının bunun tam tersine düşüşte olması piyasalarda kafa karışıklığına neden oluyor.

Hükümet yetkililerinin Türkiye ekonomisinin iyi gittiği yönünde açıklamalar yapmaya devam ederken, döviz kurlarının Türk Lirası karşısında sürekli değer kazanması ekonomi piyasalarında olumsuz rüzgarlar estirmeye başladı. Özellikle yabancı yatırımcıların piyasalardaki dalgalanmalı durum karşısında çekimser davranmaya başladığı belirtiliyor.

Israrla herhangi bir ekonomik kriz beklendiğimi yönündeki açıklamalar yapılmasına rağmen, ekonomi dışı etkenler uzun süre önce hassas hale gelen piyasaları etkilemeye devam ediyor. Büyük küçük tüm yatırımcılar varlıklarını Türk Lirasında bekletmek ile döviz, altın vb. yatırım araçlarına yönlendirmek arasında kararsız kalmış durumda.

Bu seviyelerde altına yatırım yapılır mı?

Ekonomi uzmanları yatırımcıları piyasaların oldukça dalgalı olduğu bugünlerde, varlıklarını değerlendirirken çok dikkatli davranmaları konusunda uyarıyor. Merkez bankası, Nisan ayı civarında yıl sonu Dolar kuru tahmini olarak 3,10 TL seviyesini açıklamıştı. Ancak tahminlerin dışında gelişen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Dolar fiyatı bir anda yükselişe geçerek tahminleri alt üst etti. Bu dönemde yatırımcılar güvenli liman olarak altını tercih etti ve altın fiyatları 124-127 TL arasında istikrarlı bir grafik sergiledi. Uzmanlar altın fiyatlarındaki istikrarın devam edeceği yönünde görüş bildiriyor. Ekonomi uzmanları her ne kadar altını güvenli liman olarak görseler de, yatırımcılara varlıklarını tek bir yatırım aracı yerine sepet yatırım şeklinde değerlendirmelerini tavsiye ediyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER