Haber Sırası

Grip mevsimi yaklaşıyor! Grip aşısı gerekli mi?

Her grip mevsimi öncesi yaşanan “Grip aşısı yaptırmak gerekli mi?” ya da “Grip aşısı işe yarıyor mu?” tartışması, bu yıl da aynı hararetle devam edecek gibi görünüyor. Haberimizde grip aşısının ne olduğunu ve yaptırmanın gerekli olup olmadığını ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz.

Grip mevsimi yaklaşıyor! Grip aşısı gerekli mi?
06 Ekim 2016 - 1:01 'de eklendi ve 358 kez görüntülendi.

Her grip mevsimi öncesi yaşanan “Grip aşısı yaptırmak gerekli mi?” tartışması, bu yıl da aynı hararetle devam edecek gibi görünüyor. Grip aşısı yaptırmanın gerekliği olup olmadığını tartışmadan önce aşının tanımına bir bakmak gerekiyor.

Grip aşısı bir önceki grip sezonunda ortaya çıkan influenza virüsü kullanılarak geliştirilmiş ve yeni sezonda ortaya çıkan influenza virüsüne karşı koruma sağlayan bir aşı olarak nitelendiriliyor. İşin içinde bir önceki sezonun virüsü olunca, grip aşısının içinde bulunduğumuz sezonda ortaya çıkan ve evrim geçirme olasılığı yüksek olan influenza virüsüne karşı ne kadar koruma sağlayacağı tartışma konusu olmaya devam ediyor. Uzmanlar grip virüsünün mutasyon geçirmesinden dolayı grip aşısının etkisiz kalabileceğini ve yeni grip sezonunda yapılan grip aşısının koruyuculuk oranının yüzde 50 civarında olabileceğini belirtiyor.

Peki grip aşısının herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Uzmanlar grip aşısının ciddi bir yan etkisinin olmaması yanında, aşı uygulandıktan sonra önemli olmayan soğuk algınlığı benzeri bazı semptomların ortaya çıkabileceğini söylüyor. Ancak yumurtaya karşı alerjisi olanların grip aşısı yaptırmaması gerekir diye de ekliyorlar.

grip-asisi

Grip aşısı yılda kaç defa yapılır?

Grip aşısının yılda bir defa olmak üzere Eylül-Kasım ayları arasında yaptırılması önerilmektedir. Aşının faydalı olabilmesi için, grip virüsünün geçirdiği mutasyondan dolayı her yıl düzenli olarak yaptırılması tavsiye ediliyor. Ancak kişi grip sezonunda bir kez grip geçirdiğinde vücut bu virüse karşı bağışıklık kazanır ve bir daha aynı virüsün etkisiyle grip hastalığına yakalanmaz.

Grip aşısı yaptırmak gerekli mi?

Grip aşısına karşı çıkanların “grip zaten bir hafta istirahatle ve ilaçlarla geçiyor, vücutta o virüse karşı bağışıklık kazanıyor, dolayısıyla aşı yaptırmaya gerek yok” yaklaşımına karşı uzmanlar, grip hastalığının istirahat ve ilaçla geçtiğini ancak hastalığa bağlı zatürre gibi bazı komplikasyonların gelişme riskleri olduğunu ve aşı yapılmasının amacının bu tür komplikasyonları önlemek olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca yapılan çalışmalarda grip aşısı yaptıran kişilerde hastaneye yatma oranlarında yüzde 50-60, hastalığa bağlı ölüm oranlarında ise yüzde 70-80 azalma olduğunu, dolayısıyla grip aşısı yaptıran kişilerde komplikasyon oluşma olasılığı riskinin daha az olduğunun söylenebileceğini vurguluyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) belirli zamanlarda grip aşısı ile ilgili çalışmalar yapıyor. Son olarak 2012-2013 yılları arasında yapılan çalışmanın sonuçları, grip aşısının farklı yaş gruplarında farklı etki gösterdiğini ortaya koydu. Buna göre grip aşısı 6 ay ile 19 yaş arasında olan kişilerde yüzde 45-50 oranında koruyuculuk sağlarken, 19 ile 50 yaş arasındaki grupta yüzde 30 civarında, 50 yaş üzerindeki kişilerde ise yüzde 35-40 arasında koruyuculuk sağladığı tespit edildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER