Haber Sırası

Gücünü kirli sudan alan pil üretildi!

New York bulunan Binghamton Üniversitesi’nde gücünü kirli sudan alan pil üretildi. Ninja yıldızı pil adı verilen buluşun medikal testlere enerji sağlayan cihazlarda kullanılması planlanıyor.

Gücünü kirli sudan alan pil üretildi!
19 Ekim 2016 - 1:25 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

New York Binghamton Üniversitesi’nde düşük enerjili cihazlara güç sağlayabilecek yeni bir buluş yapıldı. Geliştirilen origami ninja yıldızı gücünü atık suda yaşayan bakterilerden elde ediyor. Birkaç damla suyun yeterli geldiği yıldızın elde ettiği enerji ise yalnızca birkaç sente mal oluyor.

Birbiri üzerine gelen 8 bataryanın katlanarak yıldız şeklinde kapanmasından oluşan tasarımda 8 bataryanın, yani 8 modülün her biri kağıt tabanlı tabakalar. Bu tabaklardan anot, katot, proton değişim membranı, hava katotu ve kirli su beslenme girişi bulunuyor. Pil genişletilerek simit şeklinde geliyor, sıvı yollar kağıt tabakalara 8 yakıt hücresi boyunca su taşıyor ve kimyasal reaksiyonu tetikleyerek elektrik üretiyor. Ayrıca bu sayede pil modülleri ayrılarak ve birbirine farklı şekillerde birleştirilerek voltaj değiştirilebiliyor. Ayrıca bu hava soluyan katotlar havaya maruz bırakılmış oluyor.

Binghamton Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Seokheun Choi mikrowatt düzeyindeki güç yoğunluğunun biyosensörlerin ışığını 20 dakika kadar yakmaya yeterli geldiğini ve böyle bir kullanılarak, HIV ve hamilelik testlerine enerji sağlayan medikal cihazlar tasarlanabileceğini açıklıyor. Ekibin şu anki araştırmaları ise tümüyle kağıttan ve aynı güç verimine sahip Ninja yıldızı tasarımının düşük maliyetli versiyonları üzerine.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER