Haber Sırası

Günlük kiralık daireler için 10 bin TL ceza içeren düzenleme!

Günlük kiralık daireler ile birlikte ortaya çıkan güvenlik sorunu nedeniyle yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye uymayanlara 10 bin TL para cezası verilecek!

Günlük kiralık daireler için 10 bin TL ceza içeren düzenleme!
22 Kasım 2016 - 22:57 'de eklendi ve 643 kez görüntülendi.

Günlük kiralık adı altında kiralanan daireler son dönemlerde güvenlik sorunları oluşturmaya başladı. Bu sorunu ortadan kaldırmak için günlük kiralanan dairelerle ilgili bir düzenleme yapıldı. Günlük kiralık daireyi kiralayandan herhangi bir kimlik bildirimi istenmiyordu. Bu durumlarından ötürü teröristler ve polis tarafından aranan diğer suçlular günlük kiralık dairelere ilgi gösteriyor. Son olarak seri cinayet zanlısı Atalay Filiz böyle bir evde kalmıştı. Nihayet hükümet günlük kiralık daireler için önemli bir düzenlemeye imza attı.

Kanun hükmünde kararname ile günübirlik kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Ev sahipleri emniyet güçlerini haberdar etmezse, 10 bin TL ceza ödemek zorunda kalacak. Aynı otellerdeki gibi polis ya da jandarmanın sistemine bilgi girilecek. Anlık verileri göndermeyen ya da gerçeğe aykırı kayıt tutanlara da 5 bin TL ceza verilecek.

Konuyla ilgili konuşan emlak danışmanı Erdal Gezer, “Elini kolunu sallaya sallaya geliyorsun, 1 saat 2 saat kalıyorsun gidiyorsun. Oradan çıktıktan sonra bir terör saldırısına mı iştirak edecek, orada hazırlık mı yaptı, ne amaçla 2 saat bir yerde konakladı bütün bunların düşünülmesi lazım” diyerek günlük kiralık dairelerdeki güvenlik sorununu özetledi.

KHK ile özel veya resmi her türlü konaklama tesisi tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, polis veya jandarmanın bilgisayar sistemine bağlanarak kayıtları bildirmek zorunda. Aksi takdirde bu işletmelerin ruhsatları iptal edilecek. Ancak günlük kiralanan evlerin hepsi hali hazırda kayıt dışı. Dolayısıyla evini günlük kiralayacakların hem güvenlik güçlerine hem de maliyeye bildirimde bulunması gerekiyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER