Haber Sırası

Güzelliğinize Güzellik Katacak 10 Yiyecek

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak ve güzellik için tüketmemiz gereken bazı besinler vardır. Haberimizde güzelliğinize güzellik katacak 10 yiyecek sizleri bekliyor.

Güzelliğinize Güzellik Katacak 10 Yiyecek
19 Kasım 2015 - 22:15 'de eklendi ve 3184 kez görüntülendi.

Yediğimiz gıdalar hayatımızı birçok yönden etkiler. Pek çok yiyecek içinde barındırdığı vitaminler, mineraller, ve antioksidanlar ile sağlığımıza olumlu katkı sağlar. Bunun yanında birçok gıda da dış görünüşümüze doğrudan etki eder. Cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkilediğini bile bile yağlı yiyecekleri tüketmeye devam ederiz. Halbuki sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak elimizdedir.

Bu makalemizde güzelliğinize güzellik katacak 10 yiyeceğe yer verdik.

1. Çilek

Çilek cildi temizleyerek daha güzel bir cilde sahip olmamızı sağlar. Çilek yediğimizde ciltteki ölü hücreler ve diğer yabancı maddeler dışarı atılır. Çilekte bulunan C vitamini ise ciltteki hasarları onarmaya yarar. Günde bir fincan kadar çilek yiyerek, hasarlı cilt dokusunu onarmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu desteği sağlayabilirsiniz.

Çilek

Çilek

2. Ceviz

Ceviz, hem cilt hemde saç sağlığını koruyan bir yiyecektir. E vitamini, protein ve omega-3 açısından zengin olan ceviz, saç tellerini meydana getiren dokuların sağlıklı kalmasını sağlarken, vücudun doğal detoks mekanizmasını çalıştırır. Ayrıca zararlı güneş ışınlarına (UV) karşı cildi korur.

Ceviz

Ceviz

3. Kırmızı Biber

Kırmızı biber mükemmel bir cilt için harika bir besindir. Serbest radikallere ve zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlar. Cilt güzelliğini artıran E vitamini ve beta-karoten açısından da zengindir. Genç bir cilde sahip olabilmek için kırmızı biberi beslenmenize mutlaka ilave etmeniz gerekir. Zaten kırmızı biber neredeyse her yemekte kullanılabilen nadir sebzelerden birisidir.

Kırmızı Biber

Kırmızı Biber

4. Yoğurt

Yoğurt yalnızca sağlıklı beslenme tarzının içinde bulunması bir gıda değil, aynı zamanda saç, tırnak ve cilt güzelliğini artıran bir gıdadır. Yoğurdun içinde bulunana doğal enzimler ve laktik asit cilt, saç ve tırnakları hem korur hem de besler. Ayrıca vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak genel sağlığa ve doğrudan cilt güzelliğine katkı sağlar.

Yogurt

Yogurt

5. Yumurta

Saçınızın uzaması için proteine ihtiyacı vardır. Protein açısından oldukça zengin olan yumurta saçları meydana getiren hücrelere yardımcı olarak daha sık saçlara kavuşmanızı sağlayabilir. İçinde bulunan demir sayesinde ise uzun saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Demirin bir diğer etkisi de, vücudun saç köklerinin ihtiyaç duyduğu oksijeni (yeteri kadar oksijen olmadığı takdirde saç dökülmesi yaşanır) üretmesine katkı sağlamasıdır.

Yumurta

Yumurta

6. Zeytinyağı

Zeytinyağı tamamen antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerle yüklüdür. Eski ve yeni birçok kaynak zeytinyağının sağlıklı beslenmenin bir parçası olmasının yanında, saç ve cilt güzelliği için harika bir besin olduğunu yazar. Zeytinyağı sağlığa olan birçok faydasının yanında, kalp sağlığı ve güzellik açısından da bulunmaz bir nimettir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı

7. Somon Balığı

Somon balığında bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri, genel vücut sağlığının yanında saçların sağlıklı uzamasına da yardımcı olur. Somon balığında bulunan omega-3 yağ asitleri, saç diplerinin kurumasını önleyerek saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. İyi nemli saç derisi daha az saç kırılması anlamına gelir. Bundan dolayı uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, somon balığını beslenme programınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

Somon Balığı

Somon Balığı

8. Yaban Mersini

Yaban Mersini anti-aging özelliklere sahip bir besindir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde cilt güzelliği ve sağlına katkı sağlar. Yaban mersininin güzelleştirici etkilerinden faydalanmak için kahvaltıda tahıl ya da yulaf ezmesi ile birlikte tüketebilirsiniz.

Yaban mersini

Yaban mersini

9. Midye

Çinko eksikliğine bağlı saç dökülmesini engellemek için midye gibi çinko bakımından zengin gıdaları tercih edebilirsiniz. İlginçtir ki midye kirpiklerin büyümesine de yardımcı olur! Midye aynı zamanda saçların yapı taşlarının ihtiyaç duyduğu protein açısından da zengindir.

Midye

Midye

10. Domates

Domates cilt hücrelerini güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma yeteneğine sahip harika bir yiyecektir. Ayrıca cilt kuruluğunu önlemek için gereken A vitamini açısından da oldukça zengindir. Nemli bir cilt çekici ve genç görünür. Domatesin antioksidan gücü, serbest radikal hasarına karşı koruma sağlayarak cildinizi mükemmel durumda tutmanıza yardımcı olur. Pişmiş domates, taze domatese göre daha fazla beslenme gücüne sahiptir!

Domates

Domates

Beslenme programınıza dahil edeceğiniz bu gıdalar, sağlıklı ve güzel cilt için bulunmaz nimetlerdir. Bunların arasında en sevdiğiniz hangisi?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER