Haber Sırası

Hamileliğin Son Döneminde Anne Adayları Nelere Dikkat Etmesi Gerekir ?

hamileliğin son aylarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Gebeliğin son günleri nasıl geçer ve geçirilmesi gerekir ? Hamilelikle alakalı aklınıza takılan soruları cevaplıyoruz…

Hamileliğin Son Döneminde Anne Adayları Nelere Dikkat Etmesi Gerekir ?
08 Ocak 2017 - 18:11 'de eklendi ve 295 kez görüntülendi.

Gebeliğin son 3 aylık devresi, hamileliğin 28 inci haftasından itibaren başlamaktadır. Artık bu zaman siz, doğuma ait hazırlıkları plânlamış ve gerekli temasları tamamlamış olmalısınız. Çocuğun elbise, çamaşır, karyola gibi ihtiyaçlarım temin etmiş olmalısınız. Doğum öncesi kontrol muayeneleriniz, artık daha da sıklaşmış, 2 haftada bir yapılan ziyaretler, haftada bire kadar inmiştir. Hatta, doktorunuz gerekirse sizi daha da sık görmek ve sizin doğuma hazır bir duruma gelip gelmediğinizi öğrenmek isteyebilir. Artık çocuğun rahim içindeki duruşu kati bir şekil almış, çocuğun ters gelip gelmediği anlaşılmıştır. Doktorunuz muayene esnasında çocuğun başını, çatı içine (havsala içine) doğru dikkatlice iterek, başın kemik yol içine girip girmediğini tespit eder. Eğer baş giriyor ise, doğum kasılmaları başladığı zaman, siz kendiliğinizden çocuğu havsala içine itip normal bir doğum yapabileceksiniz demektir.

Belki siz, niçin tansiyonunuzun ölçüldüğüne, kilonuza her seferinde bakılıp kaydedildiğine ve idrar muayenesi yapıldığına hayret ediyorsunuzdur. Bu üç işlem, gebelikte toksemi denilen ve tedavi edilmediğinde havale nöbetlerine sebep olabilen bir ihtilâtın en erken belirtilerinin ortaya çıkması bakımından çok önemlidir. Son trimester de, sizden daha sık gelmenizi istememizin bir sebebi de işte bu toksemi dolayısı iledir. Hamilelik süresince fazla kilo almanız, toksemiye neden olacağınız anlamına gelmez ancak hastalığın vukuu şansım artırır.

Bu devrede, vücudunuzun son hazırlıklarını yaptığım farkedersiniz. Yaklaşık olarak 7. ay civarında, göğüslerinizden az miktarda berrak bir süt geldiğini fark edebilirsiniz. Bu, göğüslerinizin, bebeğinizi doyurmak için hazırlandığını belirten işarettir. Bu süt gelişi gebeliğin sonuna kadar devam eder; bu sebepten meme uçlarını her gün temiz su ile (kaynamış ılık su) yıkamayı ihmal etmeyiniz

Elinizi karnımza koyarsanız, rahminizin zaman zaman kasıldığını, sertleştiğini fark edeceksiniz bunlar tamamen normal kasılmalar olup, bunlara Braxton Hicks kontraksiyonları denir. Bu kasılmalar, doğum ağrıları olmayıp gebeliğin 3 üncü ayından itibaren meydana gelebilir. Ancak gebeliğin son haftalarında daha sıklaşır, fakat düzenli olup sizi rahatsız etmedikçe hakiki doğum kasılmaları sayılmazlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER