Haber Sırası

Hamilelik Belirtilerini başka durumlarla karıştırmayın

Hamilelikte en önemli belirtiler nelerdir? Adet gecikmesi hamilelik belirtisi mi? Hamilelik belirtileri ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Hamilelik Belirtilerini başka durumlarla karıştırmayın
04 Temmuz 2015 - 14:10 'de eklendi ve 833 kez görüntülendi.

Hamilelikte en önemli belirti adet gecikmesidir. Ancak adet gecikmesi öncesi veya sonrası bazı belirtilerde hamile olduğunuzu gösterir. Hamilelik belirtileri genellikle hamileliğin 6. ve 7. haftasında ortaya çıkmaktadır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu belirtiler daha önceden görülebileceği gibi bazı kişilerde hiç görülmemektedir.

Adet gecikmesi her zaman kişinin hamile olduğunu göstermez. Hamile olduğunuzu öğrenmenin en kesin yolu hamilelik testi yaptırmaktır. Aşağıdaki belirtiler, adet gecikmesi ile birlikte size test yapmanız için ip ucu olabilir.

Mide Bulantısı Ve Kusma

Çoğu kişide hamileliğin ilk belirtisi mide bulantısı ve kusmadır. Özellikle daha çok sabah artan mide bulantısı günün bazı saatlerinde de görülebilinir. Mide bulantısı ile birlikte bazı hamilelerde koku hassasiyeti de görünür.

Yorgunluk Hissi

Bebeğin ve annenin gelişimini destekleyebilmek için metabolizma hızlanır ve vücut yükü artar. Anne adayı yaptığı en ufak aktivite yorulur, erken yatağa girme ve sabah yataktan kalkmada zorluk görünür. Özellikle çalışan anne adaylarının öğlene doğru artan yorgunluğu ve uyku hali artar.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamileliğin en erken belirtilerinden biri, vücutta değişen hormonal etkiler ile göğüslerde görülen hassasiyet ve büyümedir. Giyinirken, yıkanırken. yatakta sağa sola dönerken hissedilen bu hassasiyete ekstra göğüs ucunda ağrılarda eklenebilir.

Baş Dönmesi

Vücutta kan basıncı değişikliği ve kan damarlarının genişlemesi ile tansiyonda düşmeler yaşanır. Buda ayakta uzun süre durma veya oturulan yerden aniden kalkma sonucu baş dönmesine neden olur.

İştah Açılması Ve Bazı Yiyeceklerden Tiksinme

Hamileliğin diğer belirtileri arasında iştah artışı, sürekli açlık hissidir. Bunun yanı sıra bazı yiyecekleri yeme isteği oluşurken bazı yiyeceklerden tiksinme ve beraberinde mide bulantısı yaşanır.

Ruh Halinde Değişiklik

Vücutta değişen hormonlara bağlı olarak anne adaylarının da ruh hali değişir. Bir anda sinirlenip strese girebilirler, ağlayıp veya kahkaha atabilirler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER