Haber Sırası

Saatlerce süren hapşırık için 3 kolay yol!

Hapşırığı geçirmenin kolay yollarını haberimizde bulabilirsiniz. Hapşırık neden olur nasıl geçer?

Saatlerce süren hapşırık için 3 kolay yol!
21 Haziran 2015 - 13:26 'de eklendi ve 829 kez görüntülendi.

Hapşırık doğal bir vücut mekanizmasıdır. Birçok kültürde rahatsız edici, sosyal bir gaf olarak algılanmaktadır. Sürekli hapşırmanın burna kaçan toz zerrecikleri, alerjiniz olan bir koku gibi çeşitli nedenleri vardır. Her insan sürekli hapşırmaktan rahatsızlık duyar. Bununla birlikte 12 yaşındaki İngiliz Donna Griffiths, 977 gün boyunca 1 milyonda kereden fazla hapşırarak Guinness Rekorlar Kitabı adını yazdırmış biri olarak tarihe geçmiştir.

Hapşırık neden olur?

Hapşırık, vücudun boğaz ya da burun içindeki tahriş edici durumları dışarı atmak için vermiş olduğu doğal bir tepkidir. Bazı hastalıkların belirtisi olarak meydana geldiği gibi, burna kaçan yabancı maddeler de hapşırık nedeni olabilmektedir. Hapşırığa neden olan hastalıklar arasında grip, nezle, alerjik rinit, rinit ve burun yaralanmaları bulunmaktadır.

Hapşırık nasıl geçer sorusunun, hapşırığın meydana gelme nedenlerine göre çeşitli cevapları olsa da, sürekli gelen hapşırığı geçirmenin kolay yolları da vardır.

Hapşırığı geçirmenin kolay yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Burnunuzu Sıkın

Hapşırık gelmek üzereyken, burnunuzun ucundan sıkın ve burnunuzu yüzünüzden ayırıyormuş gibi yukarı doğru kaldırın. Herhangi bir olumsuz etkisi olmayan bu hareket, hapşırığı kesecektir.

2. Sümkürün

Yine hapşırık gelmek üzereyken, bir mendil kullanarak sümkürün. Bu hareket gelen hapşırığı önleyecektir.

3. Üst Dudağınıza Çimdik Atın

Baş ve işaret parmağınızı kullanarak üst dudağınıza hafif bir çimdik atın ve burun deliklerinize doğru kaldırın.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER