Haber Sırası

Hıdırellez kutlamalarının tarihi çok eskiye dayanıyor

Hıdırellez ne zaman kutlanır ve neler yapılır? Eski Türkler Hıdırellez’de neler yapardı? Bugün tutulan dilekler gerçekleşiyor mu? İşte Hıdırellez ile ilgili merak edilen tüm bilgiler!

Hıdırellez kutlamalarının tarihi çok eskiye dayanıyor
04 Mayıs 2016 - 23:59 'de eklendi ve 706 kez görüntülendi.

Orta Asya’da yaşayan Türk topluluklarının geleneklerinden biri olan Hıdırellez, Türkiye’de 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanır. Hıdırellez denildiğinde ilk akla gelenler arasında ateş üstünden atlamak ve gül ağacına bez parçaları bağlayarak dilek tutmak gelir. Hıdırellez günümüzde Orta Asya, Anadolu, Balkanlar ve Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar bayramı olarak kutlanmaktadır.

Hıdırellez kış mevsiminin bitip, sıcak yaz günlerinin başladığı gün olarak bilinir ve Hristiyanlar tarafından da farklı isimlerle kutlanır. Nevruz Bayramı gibi baharın gelişi ve doğanın yeniden uyanışını simgeler. Bugüne ismini veren Hızır ise Türk topluluklarınca kutsal bir kişi olarak bilinir. Kur’an-ı Kerim’de Kehf Suresi’nden çıkarılan anlam ile bazı hadislerde Hızır adı geçmektedir. Hızır bir kişiden çok yeniden uyanışı, bolluğu ve bereketi simgeleyen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hıdırellez kelimesi Hızır ve İlyas isimlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Hızır ve İlyas’ın buluştuğu gün olarak da bilinir. Başka bir kaynağa göre ise Musa peygamberin yanında onunla birlikte dünyayı dolaşan bir genç olduğu söylenmektedir.

Hıdırellez Adetleri

Hıdırellez’in inanan kişilere şans, bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Hıdırellez gecesi yakılan ateş üzerinden atlanırken dilek tutulur, gül ağacına bez bağlama ya da istenilen şeyin resmini ya da minyatürünü bırakma gibi yollarla Hızır’dan dileklerde bulunulur. Türkiye her yörede farklı adetler de vardır. Bunlardan birisi yoğurt mayalama adetidir ve yöreden yöreye farklılık göstermektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER