Haber Sırası

Hollanda Suriyeli sığınmacılara çocuk yaşta evliliği yasakladı

Suriyeli sığınmacılar için 18 yaşından küçüklerin evlendirilmesini yasaklayan Hollanda, başka ülkelerde yapılmış 18 yaş altı evlilikleri de tanımayacağını belirtti.

Hollanda Suriyeli sığınmacılara çocuk yaşta evliliği yasakladı
03 Aralık 2016 - 2:05 'de eklendi ve 305 kez görüntülendi.

Suriyeli sığınmacıların adeta akınına uğrayan Hollanda radikal bir karar aldı. 18 yaşından küçüklerin evlendirilmesini yasaklayan Hollanda, başka ülkelerde yapılmış 18 yaş altı evlilikleri de tanımayacağını belirtti.

Hollanda yasaları gereği, daha önce başka bir ülkede tanınmış 18 yaş altı evliliklere karışılmıyordu. Ancak kısa zamanda Suriyeli sığınmacıların akınına uğrayan Hollanda bunun önüne geçebilmek için böyle bir karar aldı ve aldığı kararı duyurdu. Yapılan araştırmalar sonucunda ülkeye giren çocukların hepsinin, aileleri tarafından kendilerinden yaşça büyük kişilerle zorla evlendirildikleri belirlendi.

Bu durumun çocuk istismarına göz yummak olduğunu belirten Hollanda hükümeti, 18 yaş altında gerçekleşen evliliklerin önüne geçebilmek için çalışma başlattı. Yeni düzenlemeye göre çocuk yaşta evliliklere izin verilmeyerek, çocuklar özel bakım merkezlerine yerleştirilecek.

Bunun yanı sıra akraba evliliklerini de yasaklayan Hollanda amca, hala, dayı ve teyze çocuğu gibi yakın akrabalar arasındaki evlilikler geçersiz sayılacağını açıkladı.

Verilen bu kararın Suriyeli sığınmacılar üzerindeki etkisi merak edilirken, sığınmacı sayısının azalıp azalmayacağı da tartışma konusu oldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER