Haber Sırası

Babalar Günü’nde babanızın kişiliğine uygun hediye seçin!

2016 Babalar Günü yaklaşıyor ve çocuklar babalar günü ne zaman kutlanacak? İlk babalar günü ne zaman ve neden kutlanmıştır? diye merak etmeye başladı. Genç bir kadının başlattığı babalar gününün tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler haberimizde.

Babalar Günü’nde babanızın kişiliğine uygun hediye seçin!
19 Haziran 2016 - 0:50 'de eklendi ve 854 kez görüntülendi.

Dünya genelinde kutlanan özel günlerden biri olan Babalar Günü nereden gelir? Neden Kutlanır? sorularının cevabını bulmak için kısa bir araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucunda babalar günü tarihiyle ilgili birçok farklı söylenti olduğunu öğrendik. Babalar günü ile ilgili en yaygın iki inanış mevcut. Bunlardan birincisine göre ilk babalar günü kutlaması 19 Haziran 1910 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da yapılmıştır. Babalar günü genç bir kadının babasına olan saygısını göstermek istemesiyle başlamıştır.

1909 yılının Mayıs ayında Washington’a bağlı Spokane şehrinde yaşayan Sonora Smart Dodd adlı genç bir kadın, kilisede Anneler Günü ile ilgili bir vaaz dinliyordu. Genç kadın o anda babası William Jackson Smart için özel bir günde kutlama yapmaya karar verdi. Dodd’un annesi onu doğururken ölmüş, bir Sivil Savaş gazisi olan babası onu ve diğer beş kardeşini tek başına büyütmüştü.

Dodd takip eden yıl babasının doğum günü olan 5 Haziran gününü Babalar Günü olarak kutlamak istedi ve bu günün şehir genelinde tatil olarak kabul edilmesi için bir dilekçe verdi. Spokane Belediye Başkanı Dodd’un isteğini kabul etti fakat festival düzenleyebilmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle Dodd’un istediği tarihi iki hafta ileriye aldı. Böylelikle Spokane Bölgesel Kongre ve Ziyaretçi Bürosu kayıtlarına göre ilk babalar günü 19 Haziran 2010 tarihinde kutlandı.

İlk babalar gününde genç kadınlar kilisede düzenlenen seramonide babalarına kırmızı güller hediye etti ve etrafı da kırmızı güllerle süslediler. Seramoniye iştirak eden katılımcılardan babaları hayatta olanlar ellerinde kırmızı bir gül, babaları ölmüş olanlar ise beyaz bir gül tuttular.

İlk Anneler Günü babalar gününden iki yıl önce 10 Mayıs 1908 tarihinde kutlanmasına rağmen, Kongre tarafından resmi olarak tatil ilan edilmesi babalar gününün ilanından çok sonra, 1914 yılında gerçekleşmiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER