Haber Sırası

İlk HÜRKUŞ kabul testinden başarıyla geçti!

HÜRKUŞ uçağının kabul faaliyetleri başarıyla tamamlandı. Proje tamamlandığında Hava Kuvvetleri Komutanlığı yerli temel eğitim uçağına kavuşmuş olacak. Peki HÜRKUŞ’un özellikleri nelerdir?

İlk HÜRKUŞ kabul testinden başarıyla geçti!
18 Ekim 2016 - 23:41 'de eklendi ve 293 kez görüntülendi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı‘nın temel eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak için 2006 yılında başlatılan HÜRKUŞ projesi kapsamında üretilen ilk uçağın (HÜRKUŞ-A) kabul faaliyeti başarıyla tamamlandı.

HÜRKUŞ projesi, şu an temel pilotaj eğitimlerini İtalyan SIAI-Marchetti SF.260 ve Amerikan Cessna T-41 Mescalero uçaklarıyla veren Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın temel eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak ve dünya havacılık pazarına açılmak üzere , 2006 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında imzalanan sözleşme ile başlatıldı. Proje kapsamında ilk olarak 2 adet prototip ve 2 adet yapısal test uçağı üretildi.

Üretilen ilk prototip uçağın tip sertifikası, 11 Temmuz 2016 tarihinde Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından onaylandı.

Tip sertifikasının onaylanması sonrası ilk HÜRKUŞ’un kabul testleri SSM tarafından başlatıldı. Testleri başarıyla geçen TC-VCH kuyruk numaralı ilk HÜRKUŞ’un kabul faaliyeti 14 Ekim 2016 tarihinde tamamlandı. İkinci prototip HÜRKUŞ’un kabul faaliyetinin ise Aralık ayı içinde yapılması planlanıyor.

HÜRKUŞ’un Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın temel pilotaj eğitimlerinde kullanılacak versiyonu olan HÜRKUŞ-B için, protiplerin elektronik sistemlerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra 2018 yılında envantere girmesi bekleniyor. Ayrıca uçağın silahlı versiyonu olan HÜRKUŞ-C‘nin üretimi için gerekli çalışmalar da kısa süre önce başlatıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER