Haber Sırası

iOS 10 ile birlikte gelecek dikkat çekici 10 yeni özellik!

Apple, iOS 10’un özelliklerini 13 Haziran Pazartesi günü WWDC 2016 sahnesinde açıkladı. iOS 10 neler yeni olacak? Apple işletim sisteminin yeni sürümünde dikkat çekici yeni özelliklere yer veriyor. iOS 10’un özelliklerini haberimizde bulabilirsiniz.

iOS 10 ile birlikte gelecek dikkat çekici 10 yeni özellik!
14 Haziran 2016 - 17:35 'de eklendi ve 861 kez görüntülendi.

Apple’ın iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında kullanılan işletim sistemi iOS’un yeni versiyonu iOS 10, mobil platformlar için atılmış büyük bir adım lanse ediliyor. Mobil işletim sistemi olarak hala en düzgün çalışan ve en hızlı sıfatlarını elinde bulunduran iOS, kullanıcıları memnun edecek yepyeni özellikler ile geliyor. Apple, iOS 10’un özelliklerini 13 Haziran Pazartesi günü WWDC 2016 sahnesinde açıkladı. iOS 10’un özelliklerini haberimizde bulabilirsiniz.

1. Yeni Kilit Ekranı

ios 10 kilit ekranı

ios 10 kilit ekranı

Apple iOS 10’da kilit ekranını tamamen yeniledi. iOS 10’da herhangi bir düğmeye dokunmak zorunda kalmadan kilit ekranını görüntülemek mümkün olacak. Bu yenilik sayesinde TouchID özelliği kullanılarak kilit ekranındayken gelen önemli bildirimler okunabilecek.

Yeni güncelleme ile kilit ekranından çıkmaya gerek kalmadan önceden tanımlanmış uygulamaları kullanmak mümkün olacak.

Ayrıca 3D Touch ile kilit ekranı açıkken tüm bildirimleri ve açık uygulamaları kapatmak mümkün olacak.

2. Siri Güncellemesi

ios 10 siri

ios 10 siri

Apple kullanıcılarının en sevdiği özelliklerden biri olan Siri de iOS 10 ile birlikte yeni özelliklere kavuşuyor.

Artık Siri’ye verilen komutlar uygulamaları kullanmak mümkün hale gelecek.

Bu yeni özelliği şu örnekle açıklayalım;

“Karıma 5 dakika geç kalacağıma dair bir WhatsApp mesajı gönder”

“Gönderildi!”

3. Quick Type (Hızlı Yazma) Geliştirmeleri

ios 10 quick type özelliği

ios 10 quick type özelliği

Siri’nin aklı klavyeye geliyor!

Apple, iOS 10’da kullanımı kolaylaştırmak ve Quick Type önerilerini geliştirmek için Siri’de kullandığı derin öğrenme ve bağlamsal bilgi tekniklerini kullanıyor. Örneğin herhangi birinden “Neredesin” diye mesaj aldığınızda, cevap yazarken klavyede beliren Quick Type özelliği size konumunuzu gönderebileceğiniz bir öneride bulunuyor.

4. Fotoğraflar uygulaması

ios 10 fotoğraflar uygulaması

ios 10 fotoğraflar uygulaması

İleri derin öğrenme teknikleri Fotoğraflar uygulamasına yüz tanıma özelliğini getiriyor. Bu yeni özellik ile aileniz, arkadaşlarınız, manzaralar ya da nesnelerin fotoğrafları (dağlar, ağaçlar, atlar vb.) otomatik olarak albümler haline getiriliyor. Fotoğraflar uygulamasına gelen bir başka yeni özellik, fotoğraflarınızla kolajlar yapıp Google Fotoğraflar’da olduğu gibi herhangi bir sunucuya yüklemeden istediğiniz şekilde kullanmanıza olanak tanıyacak.

5. Yeni Haritalar Özellikleri

ios 10 haritalar uygulaması

ios 10 haritalar uygulaması

Apple, iOS 10’da tamamen yeniden tasarladığı Haritalar uygulamasına yeni proaktif özellikler ekliyor. Örneğin, sahip olduğunuz iPhone genellikle hangi zaman diliminde işe gittiğinizi bilecek ve eğer bu zaman aralığında Haritalar uygulamasını açarsanız trafik konusunda sizi yönlendirecek.

Ya da akşam yemeği saatlerinde Haritalar uygulamasını çalıştırdığınızda proaktif konum özelliği size en yakın restoranları gösterecek.

Apple iOS 10 ile birlikte üçüncü parti geliştiricilerin Haritalar uygulamasına eklentiler entegre edebileceğini duyurdu. Örneğin Haritalar’da bi restoran ya da otel araması yaptığınızda, OpenTable ve Uber eklentileri ile bulduğunuz restoran ya da otele rezervasyon yapabileceksiniz.

6. Apple Müzik Canlanıyor!

ios 10 apple müzik

ios 10 apple müzik

Apple’ın geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu Apple Müzik her ne kadar harika bir servis olsa da, birçok kullanıcının şikayetçi olduğu noktalara da sahipti. Bu şikayetlere kulak veren şirket, Apple Müzik’i tamamen yeniledi. Yeni kullanıcı arayüzü kafa karıştırıcı eski tasarımdan daha iyi ve daha temiz bir görünüme sahip. İlk sekmede artık kullanıcının müzik kütüphanesi yer alıyor. Şimdi Yürütülüyor ekranında ise şarkı sözlerini bulacaksınız! Sizin İçin sekmesinde ise dinlediğiniz ve sevdiğiniz müziklere göre otomatik olarak oluşturulmuş tavsiyeler yer alıyor. Son dinlenenler listesine erişim de oldukça kolay.

7. Haberler uygulaması güncellendi

ios 10 apple müzik

ios 10 apple müzik

Apple’un aylık 650 milyon okuyucusu olan Apple Haberler uygulaması tamamen yenilendi. Yeni arayüz Apple Müzik’te olduğu gibi harika görünüyor. Uygulama favori haber başlıklarına hızlı erişim sağlamasının yanında, ilginizi çekeceğini düşündüğü haberlerden yeni başlıklar oluşturarak size sunuyor.

8. Yepyeni “Home (Ev)” Uygulaması

ios 10 home uygulaması

ios 10 home uygulaması

Apple iOS 10 ile birlikte “Home” adını verdiği yeni bir uygulamayı kullanıcıların beğenisine sunacak. Home uygulaması ile neredeyse tüm akıllı ev aksesuarları kontrol edilebilecek. Örneğin, “iyi geceler” komutu ile tüm panjurlar ve ışıklar kapatılabilecek.

9. Telefon uygulamasına büyük güncelleme!

Apple’ın Telefon uygulaması artık sesli mesajları kaydedecek! Ayrıca bir eklenti ile kullanıcının herhangi bir müdahalesi olmadan istenmeyen aramaları engelleyebilecek.

10. Mesajlar uygulamasına yeni özellikler

ios 10 mesajlar

ios 10 mesajlar

Mesajlar uygulaması iOS’un en çok kullanılan uygulaması ve Apple uygulamaya birçok yeni özellik ekledi.

Örneğin, içinde bağlantı ya da video içeren bir mesaj aldığınızda, mesajlar uygulamasından çıkmadan bağlantıdaki sayfayı ve videoyu görüntüleyebileceksiniz. Klaydeki emojiler artık üç kat daha büyük olacak ve Quick Type özelliği gelen ya da sizin yazdığınız mesaja göre emoji önerilerinde bulunacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER