Haber Sırası

İphone Soğuk Havada Neden Kapanıyor ve Açılmıyor ? Ne Yapmalıyız ?

Özellikle İphone kullanıcıların soğuk ve kış şartlarında başına gelen kapanma olayını sizin için inceledik. Ayrıca iphone 6s plus soğukta şarjı olmasına rağmen kapanmaması içintelefonu kullanılmadan önce normal ısı ortamına gelmesi gerektiğini öğrendik.

İphone Soğuk Havada Neden Kapanıyor ve Açılmıyor ? Ne Yapmalıyız ?
07 Ocak 2017 - 15:37 'de eklendi ve 427 kez görüntülendi.

Kış aylarınınyaşandığı zamanlarda Özellikle İphone 6 ve İphone 6S lerde görülen en büyük sorunların başına soğuk ortamda telefonun aniden kapanması gelir. Özellikle ihtiyaç duyulduğu anda böyle bir olayın başınıza gelmesi gerçekten çok sinir bozucu olabilir. Kalite ve sağlamlıktan ötürü birton para vererek aldığınız son model İphone’nunuzun soğukta üşüyüp kapris yapması kadar sıkıcı ne olabilir ki.

Özellikle İphone kullanıcıların teknik servislere en çok talepte bulunduğu konulardan biri olan batarya dolu olmasına rağmen iphonun kapanması marka açışından çok sıkıntılı ve ciddi bir durum olarak görülüyor. İnsanların kaliteyi kullanırken bazı durumları farkına varma ması da cabası (bu durumu açıklayacağım)

Konu ile alakalı En son ocak ayında başıma gelen bir durumdan bahsetmek istiyorum;

Geçen günlerde karlı ve soğuk bir akşam 15-20 dakika mesafede bir arkadaşımdan  oyun konsolumu almaya gidecektim evi yeni taşındığı için tam da nerede olduğunu bilmiyordum. İphone konumlardan arkadaşımın evine doğru giderken  şarjım  50% civarı olmasına rağmen  telefonum kapandı. O kadar uğraşmama rağmen açılmadı. Böyle bir durum ile ilk kez karşılaşıyordum. Neyseki bazı uğraşlar sonunda 30 dakika sonra açıp düşük güç modu ve night shift ile durumu kurtarmaya çalıştım.

İphone telefonların soğuk ortamda kapanması o kadar ironik oldu ki ” Hava tahminlerini İphone KApatan Soğuklar Geldi Diyerek Anlatmaya Başladık”  🙂

İphone’larda Soğukta Kapanmasının Nedenleri

Son model iphone 6 s lerinizi hevesle aldınız söyle bir gece karın yağışını çekeyim dediniz veya kışın yaya olarak bir konum arıyorsunuz başınıza gelebilecek en büyük sorun İphone’nizin kapanması olacaktır. Özellikle bu durum araştırldığında çeşitli nedenler çekmektadır bunlardan ilki zerafetin kalitenin önüne geçmesi olarak adlandırmak istiyorum. Nasıl mı ? ;

  1. Tüketim toplumunda yaşıyoruz ve her şeyin en iyisini istiyoruz en ince , en güzel ve en şık. Cep telefonlarında şıklık  ve zerafet incelikten kaynaklanıyor bunu herkes bilir. İsviçrede iphone temsilciliğinde olan bir dostuma İphone’ların soğukta kapanması nedendir ? diye sordum cevap çok enteresandı  maalesef, Apple telefonları inceltmek için pilin etrafında kullanılan izolasyon tabakasını yarıya indirmek gibi bir saflık yapmış kapanma nedenin ilki buymuş
  2. Diğeri İphone 5-6 ve 6s lerde aleminyum metal alaşımın ısıyı çok çabuk ve aynı yoğunlukta iletmesidir. Ayrıca Metal alaşım kışın soğuğu daha fazla emerek 0 dercede -10 derece gibi hissettiriyor telefona.

 

Soğuk İphone İçin Bu Bir Sorun Değil Kalite Göstergesi

Ortamın soğuk olması sadece iphonne’lar için değil batarya ile çalışan tüm araçlar çin kabustur. Hiç hatırlamazmısınız eskiden soğukta arabaların akileri biterdi ve pat pat pat 5 10 kişi arabaları itmeye çalışırdı. İşte bu gibi durumlarile karşılaşmak istemeyen Apple aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamda cihazlarını korumaya alarak aslında sizin cebinizi koruyor !

Kitabi olarak açıklamak gerekirse : Burum Lityum-İon bataryaların teknik özellikleri gereği, Polimer maddeli bataryalar kadar çok güvenli olmadığından dolayı İphone’nuz kendi önlemi alıyor.

 

İphone Telefonlarda Soğuktan Kapanmaya Karşı Ne Yapabilirsiniz ?

Kapanma Olayı İle Karşılaşmamak için ; 

  1.  İphone telefonlarınızı daha doğrusu Apple aygıtlarını  0º ile 35ºC arasındaki ortam sıcaklıklarında kullanmanızı tavsiye ederiz. Düşük ve çok yüksek sıcaklıklar telefonunuzun kendini güvene alması için kapanmasına neden olacaktır. Bu durum olası patlama ve pil ömrü tüketmesini önlemek içindir.
  2. Soğuk da etkilenme durumu dokunmatik ekranlı çoğu cihazda fark edilir.  Havanın çok soğuk olduğu ortamlarda paraklığı ve ekran hareketleri azalmaktadır. Sıcaklık normal seviyelere çıktığında ise ekran da normale döner. Bu durumlarla karşılaşmamak için cihazı uzun süre aynı elinizde kullanmayın
  3. İphone’nunuzu hava ile temasın az olduğu yerlerde vücudunuza temas ettirecek konumlarda taşımanızı öneririz.
  4. Soğuk havalarda telefonla konuşma yapmadan önce kulaklık kullanmanızı tavsiye ederiz.
  5. Kalın bir şarj kılıfı ile soğuğu almasını önleyin

Tüm önlemleri almanıza rağmen iphone’nunuz kapandı ise aşağıdaki yolu izleyin…

Telefonunuz kapandıktan sonra ;

  1.  Ona şefkat gösterin ve iki elinizin arasına alarak hooohlayın ve avucunuza sürtüp ısıtmaya çalışın 🙂
  2.  Eğer iphone 6 ve 6s’ kullanıyorsanız ve telefonunuz da batarya dolu olmasına rağmen soğuktan kapandı ise bir süre bekleyip açmayı denerseniz açılır;  Ayrıca kapanma konusundaki iyi önlem şarja takmaktır. 

Burada zengin fakat bir okadar teknolojiden habersiz İpphone kullanıcıllarını aydınlatmaya çalıştım ve İphone Soğuk Havada Neden Kapanıyor ve Açılmıyor konusunu inceleyerek kapanma konusunda Ne Yapmanız gerektiğini bahsettim umarım olumlu bir yazı olmuştur. Sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER