Haber Sırası

IŞİD Musul’da 800-900 militanını kaybetti!

Musul’da kaç IŞİD üyesi öldürüldü? ABD’li bir general IŞİD’in Musul operasyonunda 800-900 militanını kaybettiğini açıkladı.

IŞİD Musul’da 800-900 militanını kaybetti!
27 Ekim 2016 - 17:29 'de eklendi ve 311 kez görüntülendi.

ABD’li bir general IŞİD’in Musul operasyonunda 800-900 militanını kaybettiğini açıkladı.

ABD’li üst düzey bir general, Iraklı güçler ile koalisyon güçlerinin geçtiğimiz hafta başlattığı ortak operasyonda IŞİD’in 800 ila 900 arasında militanının öldürüldüğünü söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı başkanı Joseph Votel, AFP haber ajansına verdiği demeçte, militanların kentin etrafında masum halkı kendilerine kalkan yaparak hareket ederek operasyonu zorlaştırdığını ifade etti.

Operasyonlar başlamadan önce Musul’da 5,000 IŞİD militanının olduğu öngörülüyordu.

O zamandan beri, ABD liderliğindeki koalisyonun hava saldırıları ile desteklediği asker ve müttefik savaşçılar, Musul’un önemli noktalarını IŞİD’ten temizleyerek birçok bölgeyi kontrol altına aldığı ifade ediliyor.

Koalisyon güçlerinde görev yapan komutanlar, Musul’u tamamen temizlemenin aylar değilse de haftalar sürebileceğini belirtiyor.

Musul operasyonunda Iraklı güvenlik güçleri, Kürt Peşmergeler, Sünni Arap aşiretleri ve Şii milislerden oluşan yaklaşık 50,000 personel yer alıyor.

Operasyonda 100’den fazla ABD’li rütbeli asker danışmanlık ve koalisyon hava saldırılarına yardımcı olmakla görevliyken, yakın üslerdeki diğer ABD askerleri de ateş desteği sağlıyor.

Gen Votel AFP’ye verdiği demeçte: “Musul’un IŞİD’ten temizlenmesi için yalnızca bir buçuk hafta önce başlatılan operasyonlarda, yaklaşık 800-900 İslam Devleti militanının öldürüldüğünü tahmin ediyoruz.” dedi.

Irak hükümeti çarşamba günü ABD’li komutanları 57 Irak askerinin öldüğü, 250 askerin ise yaralandığı yönünde bilgilendirdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER