Haber Sırası

İtalya depremi sonrası uzmanlar depremi yorumladı

İtalya’da bu sabah 6,6 büyüklünde deprem meydana geldi. İtalya’da art arda meydana gelen yüksek şiddetteki depremler tüm dünyada gözlerin ülkeye çevrilmesine neden oldu.

İtalya depremi sonrası uzmanlar depremi yorumladı
30 Ekim 2016 - 15:59 'de eklendi ve 412 kez görüntülendi.

İtalya’da art arda meydana gelen yüksek şiddetteki depremler tüm dünyada gözlerin ülkeye çevrilmesine neden oldu. Türkiye gibi Akdeniz kuşağında kalan İtalya’da art arda meydana gelen depremler ne anlama geliyor? Deprem uzmanı Okan Tüysüz, NTV canlı yayınında İtalya’da dün meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremi yorumladı.

Okan Tüysüz şöyle konuştu;

“İtalya deprem açısından oldukça aktif bir bölge. Özellikle Umriye bölgesinde meydana gelen son depre verilen son bilgilere göre 6,5 şiddetinde ve 10 kilometre derinlikte olduğu belirtiliyor. Burası daha önce de takip ettiğimiz gibi, son zamanlarda oldukça yoğun bir aktivitenin gerçekleştiği bir bölge. Hatta geçtiğimiz yıllarda hatırlayacaksınız, yer bilimcilerin depremi önceden haber vermediler diye zaman zaman mahkemeye gittikleri davalara konu oldukları bir bölge. O bakımdan da takip edilen bir yer. Deprem olan bölgeye baktığımızda, sadece dün sabahtan bu sabaha kadarki 24 saat içerisinde aşağı yukarı 34-40 tane öncü depremin gerçekleştiği, bir deprem aktivitesinin sürdüğü bir bölge ve orada meydana gelen 6,5 büyüklüğünde bir deprem. Yörede çok sayıda küçük yerleşim birimi var. Özellikle deprem odağına yakın yerlerde. Deprem aktivitesi olasılıklar dahilinde bir süre daha devam edecektir. Çünkü 6,5 büyüklünde bir depremin 5,5’a varan artçılarının olması beklenir. Dolayısıyla aslında geliyorum diyen bir deprem.”

Merkez üssü İtalya’nın Perugia kenti olduğu bildirilen depremde herhangi bir can kaybının yaşanmadığı, biri ağır olmak üzer 10 kişinin yaralandığı belirtiliyor. Bölgedeki yerleşim yerlerinde, Aziz Benedict Bazilikası da dahil tarihi yerlerin zarar gördüğü gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER