Haber Sırası

Kaliteli çikolata nasıl anlaşılır uzmanı anlattı

Çikolatanın kaliteli olduğu nasıl anlaşılır? Çikolata tutkunları bu sorunun cevabını her zaman merak etmiştir. Çikolata uzmanları birkaç temel ayrıntıya dikkat ederek çikolatanın kaliteli olup olmadığını anlayabileceğimizi söylüyor.

Kaliteli çikolata nasıl anlaşılır uzmanı anlattı
28 Kasım 2016 - 22:38 'de eklendi ve 308 kez görüntülendi.

Çikolata tüm dünyada yediden yetmişe sevilen bir lezzet. Herkesin damak tadına uygun bir çikolata var. Çikolata esas olarak şeker, kakao yağı ve kakao tozundan yapılıyor. Sütlü çikolatada en az yüzde 27,5 kakao yağı ve kuru maddesi ile yüzde 17,5 süt bulunması gerekiyor. Kakao yağı ve kuru maddesi oranı arttıkça çikolata bitter sınıfına giriyor. Beyaz çikolata da ise sadece kakao yağı ve süt bulunuyor. Bir çikolatanın kaliteli olup olmadığını anlamak için birçok gösterge var.

Çikolata uzmanları çikolatanın kalitesinin nasıl anlaşılacağını şöyle anlatıyor;

Birincisi çikolataya baktığınızda, kalitesi iyi olan bir çikolata her zaman parlaktır. İkincisi çikolatayı ısırdığınızda dişlerinizin arasında o kırılma sesini duymanız gerekiyor. Üçüncü olarak ise çikolata size beklediğiniz lezzeti sunmalıdır ve lezzetini aynı zamanda burnunuzda hissetmelisiniz.”

Tüketimin her geçen yıl arttığı Türkiye’de en çok sütlü çikolata tercih ediliyor.

ABD’li çikolata üreticisi Godiva’nın Marka Direktörü Susan Atefy, Türkiye’deki çikolata tüketimi eğilimini “Tüketiciler sütlü çikolatayı çok seviyor. Kullanılan malzeme açısından baktığımızda Türkiye bir fındık ülkesi. Bu yüzden fındıklı çikolatalar en çok tercih edilenlerden.” sözleriyle ifade ediyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER