Haber Sırası

Kas hastalıklarının tedavisinde yeni yöntem!

Yürüme, el ve kolların hareket etmesi gibi vücudun anatomik yapısını bozan kas hastalıklarının tedavisinde robotik rehabilitasyon adı verilen yeni bir yöntem kullanılıyor.

Kas hastalıklarının tedavisinde yeni yöntem!
21 Eylül 2016 - 21:46 'de eklendi ve 344 kez görüntülendi.

Yürüme, el ve kolların hareket etmesi gibi vücudun anatomik yapısını bozan kas hastalıklarının tedavisinde robotik rehabilitasyon adı verilen yeni bir yöntem kullanılıyor. Robotik rehabilitasyon fizik tedavi anlamında son yıllarda oldukça aktif olarak kullanılan ve sıklıkla başvurulan bir rehabilitasyon yöntemidir. Robotik rehabilitasyon yürüme yetisinin kaybı, el-kol kuvvetsizliği gibi tüm nörolojik hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Çocuk yaşta ve erişkin dönemde karşılaşılabilen kas hastalıkları, önemli bir nörolojik hastalık grubunu oluşturmaktadır. Çocuklarda özellikle distrofi ve miyopati ismiyle anılan kas erimesi ve kas güçsüzlüğüyle seyreden, sonraki dönemlerde ise çocuğun yürüyüşünde bozulma ve tekerlekli sandalyeye bağımlı hale gelmesi gibi tablolarla ortaya çıkan önemli bir hastalık grubudur. Kas hastalığı olan çocukların rehabilitasyonunda nasıl ki egzersizlerden çok fayda görülüyorsa, robotik rehabilitasyon da kas hastalıklarının tedavisinde pozitif sonuç vermektedir. Bu tedavi yönteminde ilk amaç kasların kuvvetlenmesi ve kaybolan yürüme yetisinin tekrar kazandırılması olarak dikkat çekiyor.

Erişkin hastalarda da kas hastalıkları sık sık karşılaşılan tablolar arasında yer almaktadır. Herhangi bir sebebe bağlı olarak meydana gelen bir kas güçsüzlüğü tablosunda, yürüme kayıplarında ve elin kullanım bozukluğu gibi tablolarda hem yürüme robotu ile hem de omuz-kol robotuyla kasların kuvvetlenmesi ve kaybolan fonksiyonların yeniden yerine getirilmesi amaçlanmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER