Haber Sırası

Kilo vermek size en uygun diyeti seçmelisiniz!

Kilo vermek için en çok uygulanan popüler diyetler hangileri? Diyet yapılarak kilo verilir mi?

Kilo vermek size en uygun diyeti seçmelisiniz!
30 Temmuz 2015 - 18:26 'de eklendi ve 729 kez görüntülendi.

Hemen her gün birçok insan fazla kilolarından kurtulmak için yeni bir diyete başlar. Ancak yapılan araştırmalar, yeni bir diyete başlayan kişilerin yalnızca %8’inin kilo verme konusunda başarıya ulaştıklarını gösteriyor. Peki neden diyet yapan kişilerden çok azı kilo verme konusunda başarılı olabiliyor? Aslında bu sorunun cevabı çok basit; diyetler işe yaramıyor!

Popüler Diyetlerin Hiçbiri İşe Yaramıyor mu?

Her yıl hızlı kilo verdirdiğini iddia eden yeni yeni diyetler türüyor. Ve eminim kilo vermek isteyen herkes bu diyetlerden birisini deniyor ya da denemek istiyor. Şu anda dünya genelinde en çok bilinen ve uygulanan diyetler arasında Atkins, Paleo, Lahana Çorbası Diyeti, Greyfurt Diyeti gibi diyetler yer alıyor. Bu diyetlerin çoğuna devam edilememesinin nedeni, fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içeren gıdaların tüketimini, ya tamamen ya da büyük oranda kısıtlıyor olmaları.

“Ben bu diyetlerden birini denedim ve kilo verdim” diyen kişiler olabilir. Ve eminiz ki vermişlerdir de. Ancak o kişilerin, bu diyetleri uygulayan ve başarılı olan yüz binlerce kişiden birkaçı olduğunu unutmayın. Popüler diyetlerin neredeyse tamamı, size hızlı şekilde çok fazla kilo verdireceğini vadeder. Eğer uygulanabilirlerse gerçekten de kilo verdirirler. Ancak ortada hesaba katılmayan çok önemli bir şey vardır; hızlı şekilde verilen bu kilolar, diyeti bıraktığınız anda hızlı şekilde geri alınacaktır. Çünkü bu diyetlerle kaybettiğiniz kilolar vücudunuzdaki yağlardan değil, kaslardan ve sudan eksilmektedir.

Bu noktada unutulmaması gereken anahtar konu, popüler diyetler sizi bir sonuca ulaştırır, ancak bu sonuç sizin istediğiniz sonuç değildir!

Peki madem ki bu diyetler işe yaramıyor, o halde kilo vermek için ne yapmalıyım?

Aslında kilo verme denklemi çok basittir; birincisi, vücudunuzun günlük ihtiyacı kadar kalori aldığınızda kilo almazsınız. İlk önce bunu cebimize koyalım. İkincisi, vücudunuzun ihtiyacı olandan daha az kalori alırsanız, sağlıksız şekilde kilo kaybedersiniz. Yani vücudunuzdaki kasların ve suyun miktarı azalır. Bunu da cebimize koyduk. Üçüncüsü ve en önemlisi ise, vücudunuzun ihtiyacı kadar kalori alırsanız ve bu kalorilerin bir miktarını hareket ederek veya egzersiz yaparak yakarsanız, istediğinizi yani sağlıklı şekilde kilo vermeyi başarırsınız! Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, egzersiz yaparken kaybettiğiniz suyu, su tüketiminizi artırarak mutlaka yeniden kazanmanız gerektiğidir. Su tüketimini artırmanın başka bir faydası daha vardır ki o da kilo vermenizi kolaylaştıracak olan, metabolizmanızı hızlandırmasıdır.

O halde sağlıklı şekilde kilo vermek istiyorsanız, yapmamız gerekenler şunlar olmalı;

1. Vücudunuzun ihtiyacı olandan fazla kalori almamalısınız.

2. Egzersiz yaparak kalori yakmalısınız.

3. İlk iki maddeyi size uygun şekilde kombine ederek uygulamalısınız.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER