Haber Sırası

Kolombiya’da FARC ile barış antlaşması imzalandı!

Savaşlardan ve savaşların ortaya çıkardığı korkunç manzaralardan söz edilen şu günlerde, yaklaşık yarım yüzyıldır süren savaşın barış antlaşmasıyla sona erdiği Kolombiya‘da adeta bayram yaşanıyor. Kolombiya hükümeti ve ülkenin en büyük Marksist örgütü FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri – Halk Ordusu) geçen ay uzlaştı. FARC, bir gerilla örgütü olarak son konferansını düzenledi. Halka açık gerçekleştirilen ilk […]

Kolombiya’da FARC ile barış antlaşması imzalandı!
21 Eylül 2016 - 22:12 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi.

Savaşlardan ve savaşların ortaya çıkardığı korkunç manzaralardan söz edilen şu günlerde, yaklaşık yarım yüzyıldır süren savaşın barış antlaşmasıyla sona erdiği Kolombiya‘da adeta bayram yaşanıyor. Kolombiya hükümeti ve ülkenin en büyük Marksist örgütü FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri – Halk Ordusu) geçen ay uzlaştı. FARC, bir gerilla örgütü olarak son konferansını düzenledi. Halka açık gerçekleştirilen ilk konferansta gerillalar piste çıkıp dans etti.

Latin Amerika’nın en büyük gerilla gücü olan FARC militanları artık mevzide değil. Bunun yerine çok sıradışı bir yerde dans pistindeler. FARC gerillaları hükümet ile vardıkları barış antlaşmasını bu etkinlikle kutladı. Üst düzey örgüt üyeleri danstaki hünerlerini sergilemek üzere sahnedeydi. Görüntüler FARC’ın gerilla örgütü olarak gerçekleştirdiği son konferansta kaydedildi.

Hükümet ile FARC örgütü arasında varılan antlaşmayla yarım yüzyıldır süren çatışmalar son bulacak. Geçen ay varılan uzlaşma uyarınca FARC, tamamen silahsızlanacak ve siyasi sisteme entegre olacak. Barış antlaşması 2 Ekim’de referanduma sunulacak. 1964’te başlayan savaşta 220 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Batı yarı küre tarihinin en uzun soluklu savaşında, 5 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER