Haber Sırası

Konut kredisini yapılandırmak için başka bankadan kredi çekilebilir mi?

Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi emlak piyasasını hareketlendirdi. Peki başka bankadan çekilen konut kredisini kapatmak için Ziraat Bankası’ndan konut kredisi çekilebilir mi?

Konut kredisini yapılandırmak için başka bankadan kredi çekilebilir mi?
10 Ağustos 2016 - 22:13 'de eklendi ve 3782 kez görüntülendi.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler, Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını düşürmesiyle harekete geçmek için hazırlanıyor. Daha önce başka bankalardan konut kredisi kullananlar da kredilerini yapılandırarak aylık taksit ödeme miktarlarını azaltmak istiyor. Peki başka bankadan çekilen konut kredisini kapatmak için Ziraat Bankası’ndan konut kredisi çekilebilir mi? Konut kredisi yapılandırma koşulları nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine, Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını 1-24 ay vadede %0,82, 25-60 ay için %0,90 ve 61-120 ay için %0,95’e düşürmesi konut piyasasının canlanmasının önünü açtı. Ziraat Bankası’nın bu hamlesiyle ev sahibi olmak için kredi faiz oranlarının düşmesini bekleyenler de ev arayışlarını hızlandırdı.

Yakın geçmişte herhangi bir bankadan konut kredisi kullanarak ev sahibi olanlar ise, mevcut kredilerini yapılandırmak için Ziraat Bankası’ndan kredi kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyorlar. Bu sorunun cevabını sizlere ulaştırabilmek için Ziraat Bankası yetkilileri ile görüştük.

Herhangi bir bankadan kullanılan konut kredisi, başka bir bankadan kullanılacak yeni konut kredisi ile kapatılabiliyor. Ancak ortada kredi kullananların planlarını etkileyecek bir durum var. Bankalar mevcut krediyi yapılandırmak için kullandırdıkları konut kredisinde, sıfırdan kredi kullandırdıkları müşterilere uyguladıkları faiz oranından daha yüksek faiz oranı uyguluyor. Şu an Ziraat Bankası’nda yeni müşterilere %0,95 faiz oranı ile kullandırılan konut kredisi, kredi yapılandırmak için başvuran müşterilere yaklaşık %0,10 puan daha yüksek yani %1,05 civarında bir orandan kredi kullandırıyor. Bunun dışında konut kredisini yapılandırmak için müşterinin önüne bir de revizyon (yapılandırma) komisyonu adı altında bir bedel çıkartılıyor.

Tüm bu şartlar bir araya getirildikten sonra, yeni kullanılacak konut kredisi önceki konut kredisinden daha avantajlı olacaksa müşteriye krediyi yapılandırmasının mantıklı olacağı, aksi takdirde kredi yapılandırmasının herhangi bir avantajı olmayacağı söyleniyor. Konut kredisi sahibi müşteri de buna göre kararını veriyor ve kredisini yapılandırmayı tercih edebiliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 10 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER