Haber Sırası

KPSS Önlisans tercih işlemleri Aralık ayında!

KPSS Önlisans tercih işlemleri ne zaman merak ediliyor. Bu yıl üç farklı tarihte yapılan KPSS Önlisans, KPSS Lisans ve KPSS Ortaöğretim sınavlarına giren adaylar tercih işlemlerini Aralık ayında yapacak.

KPSS Önlisans tercih işlemleri Aralık ayında!
14 Kasım 2016 - 18:19 'de eklendi ve 858 kez görüntülendi.

16 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ye giren 1.280.111 Önlisans mezunu, KPSS 2016/2 tercih işlemlerini bekliyor. Kamu personeli olabilmek için KPSS’ye giren Önlisans mezunları merkezi atamanın ne zaman yapılacağını merak ediyor.

Merkezi atama tarihleri her yıl ÖSYM’nin yayınladığı Yerleştirme Takvimi’nde yer almaktadır. Yıl başında yayınlanan Yerleştirme Takvimi’nde yer alan tarihler gerek görüldüğünde ÖSYM tarafından değiştirilebilmektedir. 2016 yılı için yayınlanan ilk Yerleştirme Takvimi’nde KPSS 2016/2 yerleştirmelerinin 14 Kasım-21 Kasım tarihleri arasında yapılacağı ilan edilmişti. Ancak KPSS sınav tarihlerinin değiştirilmesi ile genel atamaların tarihleri de değiştirildi. Merkezi atama tarihlerinin değiştirilmesine neden olarak 20 Kasım tarihine ertelenen KPSS Ortaöğretim sınavı gösterildi.

Yapılan değişikliğe göre KPSS 2016/2 tercih işlemleri 21 Aralık-31 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılacak. Bu tarihlerde yapılacak tercih işlemleri yalnızca Önlisans mezunları için değil, KPSS’ye girmiş olan Lisans ve Ortaöğretim mezunları için de geçerli olacak. Tercihler ÖSYM tarafından yayınlanacak tercih kılavuzuna göre yapılacak.

Bazı basın organlarında KPSS Önlisans tercih işlemlerinin başladığına dair haberler yer almaktadır. Ancak bu haberler doğruyu yansıtmaktadır. Daha doğrusu eksik haberlerdir diyebiliriz. Zira bu haberlerde bahsedilen tercih işlemleri yalnızca Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları içindir. Bu nedenle tercih işlemlerini yalnızca sağlıkla ilgili bölümlerden mezun olanlar yapabilir. Tüm bölümlerin tercih yapabileceği merkezi atama tercih işlemleri, yukarıda da belirttiğimiz üzere 21 Aralık 2016 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasındadır.

Adaylar tercihlerinde mezun oldukları bölümlere uygun olan kadroları tercih etmek zorundalar. Aksi takdirde aday atansa bile atama geçersiz sayılacak ve bir tercih hakkı boşa harcanmış olacak. Bu nedenle adayların mezun oldukları bölüm kodlarını bilmeleri ve kadroların karşılarında yer alan diğer nitelik kodlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

KPSS Önlisans tercih işlemleri yapacak olan adaylara, tercihlerini onaylamadan önce mutlaka bu konuda uzman bir rehberden yardım almaları tavsiye ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER