Haber Sırası

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenin

Bankalardan kredi kullanabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Peki kredi notu nasıl sorgulanır? Ücretsiz kredi notu sorgulama yapılır mı? Tüm bunların cevapları haberimizde…

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenin
17 Nisan 2015 - 18:32 'de eklendi ve 907 kez görüntülendi.

Her hangi bir ihtiyaçta kullanmak üzere, konut ya da araç satın almak için gerek duyulan maddi birikimin olmadığı durumlarda, bankalardan kredi çekme yolu tercih edilebiliyor. Tabii her banka farklı faiz oranlarından kredi kullandırıyor. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce tüm bankaların kredi faizi oranlarını incelemek ve en uygununu seçmek tüketicinin lehine olacaktır. Banka tarafındaysa müşteriye istediği krediyi kullandırmak, müşterinin kredi notuna bağlıdır.

Peki diyelim ki bankayı seçtiniz ve kredi için başvuru yapacaksınız ve krediyi önemli bir konuda kullanacağınız için bankanın istediğiniz kredi miktarını size vereceğinden emin olmanız gerekiyor. İşte bu durumda devreye kredi notu giriyor. Eğer kredi notunuz yüksekse, genellikle bankalar istediğiniz kredi miktarını, istediğiniz şartlarda veriyor. Peki kredi notu nasıl öğrenilir? Bunun için iki yol bulunuyor. Birincisi internette hizmet veren çeşitli finans platformlarına, diğeri de herhangi bir bankanın bireysel müşteri temsilcisine başvurmak. Ancak bankanın bireysel müşteri temsilcisi kredi notunuzu öğrenebilmeniz için, muhtemelen “kredi başvurusu” yapmanızı isteyecektir.

Eğer kredi notunu internetten öğrenmek isterseniz, yapmanız gereken www.findeks.com adresine girmek ve TC kimlik numaranızı kullanarak sorgulama yapmak. Findeks.com’da yapacağınız ilk kredi notu sorgulaması ücretsizdir. İkinci ve daha sonraki sorgulamalar 2.75 TL gibi bir ücretle yapılabiliyor.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunun yüksek olması geçmişe dönük mali işlemlerinize bağlıdır. Bunlar arasında kredi kartı ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapıp yapmadığınız, daha önce kullandığınız kredilerin taksitlerini zamanında yapıp yapmadığınız, yakın zamanda onaylanmış bir kredinizin olup olmadığı gibi durumlar bulunmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER