Haber Sırası

Kulak Çubuğu Kullananlar Dikkat

Birçok kişinin kullandığı kulak temizleme çubuklarının yanlış kullanımı sonunda zararlarını biliyor musunuz?

Kulak Çubuğu Kullananlar Dikkat
30 Mart 2016 - 13:30 'de eklendi ve 517 kez görüntülendi.

Kulak Çubuğu Aslında Zararlı

Birçok kişi tarafından kullanılan kulak temizleme çubukları yanlış kullanıldığı zaman ciddi zararlar verdiği uzmanlar tarafından açıklandı. İki tarafı pamuklu kulak temizleme çubukları normalde sadece kulak kepçesi olarak bilinen yerin temizliği için kullanılmaktadır. Fakat genelde yanlış kullanıldığı için duyma problemlerine kadar birçok soruna davetiye çıkartmaktadır.

Kulak Çubuğunun Zararları

  • Yanlış kullanımından dolayı derinlere itilerek kullanılmasında kulak zarında delinmeler olabilmektedir.
  • Islak kulaklarda çubuk kullanımında gözle görülmeyen çizikler ve çatlaklar oluşmaktadır. (suyla temas eden deri daha yumuşak olmaktadır.) Bu tür zedelenmeler bakteri girişlerine yol açmaktadır. Bu tür ıslak durumlarda kulağımızın sadece nemini alarak temizleme işlemi yapmamız gerekiyor.
  • Kulağımızın dış ortamdan kaynaklı oluşacak enfeksiyonlara karşı ürettiği salgının sürekli temizlenmesi korumasız bırakacaktır. Bu salgı dış kulağımız yardımı ile belli zamanlarda zaten dışarı atılmaktadır.
  • Kirleri temizlediğimizi sandığımızda yanlış uygulama ile onları daha da ileri atma durumlarI olmaktadır. Bu tür kirlerin diplerde birikmesi ciddi sorunlar oluşturabilmektedir.
  • Kulak zarımız 2-3 cm içeride bulunduğu için kulak temizleme çubuklarını çok ileri itmeden sadece kepçe bölümünü temizlememiz gerekir.
  • Kalitesiz üretilen ya da kötü ortamlarda saklanan kulak temizleme çubukları ileri derece kulak mantarı yapmaktadır.

Bu yazımız aslında kulak çubuklarını hiç kullanmamak anlamında anlaşılmaması gerekir. Sadece uygun bir şekilde ve kalite ürünlerin kullanılmasının önemini vurgulamak istedik.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER