Haber Sırası

LG G5 özellikleri ve fiyatı ile farkını ortaya koyuyor! (İNCELEME)

Geçtiğimiz ay Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılan LG G5, birbirinin kopyası akıllı telefonlara bambaşka bir yorum getiriyor.

LG G5 özellikleri ve fiyatı ile farkını ortaya koyuyor! (İNCELEME)
12 Mayıs 2016 - 0:05 'de eklendi ve 733 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz ay Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılan LG G5, birbirinin kopyası akıllı telefonlara bambaşka bir yorum getiriyor. LG G5’in şaşırtıcı yönü artık geride bıraktığımızı düşündüğümüz çıkarılabilir batarya özelliğini yepyeni bir formda, modüler parçalarla birlikte sunması. LG G5, devrim yaratan bu modüler yapısıyla küçük bir güncellemeden çok daha fazlasını sunuyor.

NEDİR BU MODÜLER DEDİKLERİ?

Modüler telefonları 2000’li yılların başında bıraktığımız sanıyorduk. Pil ya da kapak değişimi yaparak görünümünü değiştirmek ya da basit geliştirmeler yapmak, modüler telefonlarda oldukça kolay oluyordu. Akıllı telefonların donanımları, yazılımlarının ihtiyacını fazlasıyla karşıladığından, işlemci-RAM-hafıza üçlüsündeki güncellemeler yavaşladı. Bu durum da üreticileri farklılaşma adına yenilikçi çözümler bulmaya yöneltti. İşte modüler akıllı telefonlardan birisi olan LG G5 bu yenilikçi arayışın bir sonucu.

LG G5’in modüler yapısı şu şekilde işliyor: Telefonun alt kımsında yer alan tuşa bastığınızda telefon kapanıyor ve alt kısım cihazdan ayrılıyor. Ayrılan parçayı çektiğinizde, alt parçayla birlikte batarya da çıkıyor. Alt kısmı ve içi boşalan telefona istediğiniz geliştirme modülünü takabiliyorsunuz. LG bu modüllere “arkadaşlar” anlamına gelen “friends” adını vermiş.

CAM PLUS

LG G5 Cam Plus fiyatı

Arkadaşlar’dan ilki olan Cam Plus, kamera özelliklerini arttırıyor. Cam Plus, telefonu kamera gibi tutmanıza yardımcı olabilecek bir modül. Bu modülün içi de boş değil. Cam Plus, içerisinde bulundurduğu pil ile de ekstra şarj süresi sunuyor.

HI-FI PLUS

LG G5 HiFi Plus fiyatı

Telefonlar birlikte sunulan ikinci modül olan Hi-Fi Plus, telefonun ses özellikleri artırıyor. Ünlü ses firması Bang&Olufsen tarafından geliştirilen bu modül, 32-bit kalitesine DAC, yani dijital sesi analog sese dönüştüren bir ses amfisi. Yüksek kaliteli müzik tutkunlarının mutlaka yanlarında bulundurmak isteyeceği bu “arkadaş” ile LG G5 profesyonel bir müzik dinleme cihazına dönüşüyor.

LG’nin G5 ile birlikte satışa sunduğu bu iki modülün yanı sıra yakın zamanda piyasaya sürmeyi planladığı farklı modüller de var. Planlanan modüllerin en ilginci, telefonunuzu bir robota dönüştüren ve sanal gerçeklik sunan LG oyun arkadaşları. Henüz planlama aşamasında olan bu modüller, LG’nin modüler telefon konseptine önümüzdeki yıllarda da ürün vereceğinin ve G5’in raf ömrünün diğer amiral gemilere göre daha uzun olacağının göstergeleri.

EKRAN, GÖVDE, DONANIM ve KAMERA

LG G5’in rakiplerinden sıyrılmasını sağlayan özelliği modüler olması. Peki diğer rakiplerde de bulunan bu ortak özellikler ne durumda. Bu detayları incelemeye gövdeyle başlayalım. LG G5’in gövdesi tamamen metalden oluşuyor. Bu G serisinde ilk kez karşılaştığımız bir durum. Cihazda kullanılan metal, cihazın ağırlığını artırmadığı gibi, yumuşak bir dokunuş ve rahat bir tutuş sağlıyor. Cihazın metal kasasının arka kısmına hafifçe yükselen iki tümsekte kamera ve parmak izi okuyucu sensör yer alıyor.

LG, G5 ile önceki amiral gemisi G4’ün ekran boyutu olan 5,5 inçi 5,3 inçe düşürmüş. Bu düşüşe rağmen ekran çözünürlüğü 1440p’de kalınca inç başına düşen piksel sayırı artmış; bu da daha keskin bir görüntü yaratmış. G5’in ekranı “her zaman açık” (Always On) teknolojisine sahip. Bu teknoloji, cihazın ekranını saat ya da bildirimlere bakmak için açıp kapatmanıza gerek bırakmıyor. Cihazın içerisindeki diğer donanımlar da şu şekilde: Snapdragon 820 işlemci, 4 GB RAM, 32 GB hafıza, MicroSD kart yuvası ve 2800 mAh’lık bir batarya.

G5, Android’in son sürümü Marshmallow ile birlikte geliyor. LG telefonun işletim sisteminde küçük değişiklikler yaparak kullanımı kolaylaştırmış. Andorid’in yeni sürümünde çokça tartışılan “uygulama çekmecesi” bu bağlamda sistemden kaldırılan özelliklerden. Ekran, işlemci, RAM ve işletim sisteminde yapılan düzenlemeler sonucunda çok hızlı ve stabil bir telefona ulaşılmış.

ÇİFT LENSLİ KAMERA

LG G5 Çift Lensli Kamera

LG G5’in kamerasında çift lens bulunuyor. Lenslerin çiftlenmesi sayesinde kameranın görüş alanı 135 dereceye yükseltilmiş. Bu insan gözünün bir seferde görebildiği alandan 15 derece daha fazlası demek. Piyasadaki kameraların çoğunun 75-95 derece aralığında yer aldığını düşünürsek LG’nin çift kamera lensi ile elde ettiği rakamlarının başarısını daha iyi anlayabiliriz.

G5’in modüllerinden Cam Plus ile yapılan çekimler ise zaten harika olan fotoğraf çekiminin çıtasını biraz daha yükseğe taşıyor. Yüzde on beşlik bir pil kapasitesi artışı sağlayan Cam Plus tekerlek “zoom in/out düğmesi” ve iki aşamalı deklanşörü ile profesyonel makineler ile akıllı telefonlar arasındaki boşluğu başarıyla dolduruyor.

Metal gövde, çift lensli kamera, çıkarılabilen batarya, değiştirilebilen modüller… LG G5, 2016 yılının en ilgi çeken amirak gemisi çıkışlarından Yeni bir akıllı telefona ihtiyacınız varsa ve teknolojinin uç noktasını kullanmak istiyorsanız LG G5 kesinlikte aradığınız telefon.

LG G5 Fiyatları

Kısa bir süre önce tüm dünya ile birlikte Türkiye’de satışa sunulan LG G5’e 2.249 TL‘den başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER