Haber Sırası

Lise mezunu (ortaöğretim) KPSS tercihleri ne zaman?

2016 KPSS Ortaöğretim sınavına giren memur adayları KPSS tercihlerini beklemeye başladı. KPSS merkezi atamaları ne zaman yapılacak diye merak edenler çoğunlukta gibi görünüyor.

Lise mezunu (ortaöğretim) KPSS tercihleri ne zaman?
22 Kasım 2016 - 19:44 'de eklendi ve 326 kez görüntülendi.

3 milyon 500 binin üzerinde lise mezunu memur adayı 20 Kasım pazar günü yapılan 2016 KPSS Ortaöğretim sınavına girdi. KPSS ortaöğretim sınavı sonuçlarının 3 hafta içinde açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçlarının açıklanması beklenirken bir yandan da KPSS tercihlerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyor.

Bilindiği üzere Ortaöğretim ve Önlisans mezunları için her iki yılda bir KPSS sınavı yapılıyor. Kamu personeli olmak isteyen adaylar bu sınavlara girmek zorunda. Çünkü hem genel atamalarda hem de açıktan atamalarda memur olabilmek için KPSS şartı mevcut. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), her yıl iki kez merkezi atama gerçekleştiriyor. ÖSYM’nin 2016 yılı için ilk genel atamayı Haziran ayında gerçekleştirdi. Bu yılın ikinci genel ataması ise ÖSYM tarafından 21-3o Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Aralık ayında yapılacak genele atamalara 2016 KPSS Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarına giren her aday başvurabilecek. Adaylar mezun oldukları bölümlere göre tercih kılavuzunda yer  alan kadroları tercih edecek ve sonuçları beklemeye başlayacak.

KPSS tercihlerinde mezun olunan bölüme bakılmaksızın tüm adayların başvurabileceği kadrolar da açılıyor. Kamuoyunda düz memurluk olarak bilinen memur kadroları da bunlardan birisi ve en çok ilgi göreni diyebiliriz. Memur kadrolarına başvurabilmek için herhangi bir bölümden mezun olmak yeterli olacak. Ancak bazı özel kurumlar memur kadroları için sertifika ve sürücü belgesi gibi şartlar da arayabiliyor. Memur kadrosundan sonra en çok tercih edilen bir başka kadro ise VKHİ olarak bilinen kadro. VHKİ, veri hazırlama kontrol işletmeni kadrosunun kısa ismidir. VHKİ olarak atanan memurlar, atandıkları kurumdaki bilgisayar işlerine, evrak işlerine, dosya ve klasör takipleriyle görevlendiriliyor. Herhangi bir bölümden mezun olup bilgisayar işletmenliği sertifikasına sahip olanlar Bilgisayar İşletmeni kadrosuna başvurabiliyor. Bunun dışında sürücü belgesi sahibi olanlar şoför kadrolarına başvurabiliyor.

Yerleştirme sonuçlarının 21-30 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılacak olan KPSS 2016/2 tercih işlemleri sonrası 2017 Ocak ayı içinde açıklanması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER