Haber Sırası

LPG fiyatları her ilde neden farklı?

LPG fiyatları ilden ile neden değişiyor? Akaryakıt fiyatları bazı illerde ucuzken bazı illerde neden pahalı? İşte LPG fiyatlarının her ilde neden farklı olduğunun açıklaması! EPDK LPG fiyatlarındaki farklılığın nedenini açıkladı!

LPG fiyatları her ilde neden farklı?
26 Temmuz 2016 - 0:39 'de eklendi ve 1325 kez görüntülendi.

Akaryakıt fiyatları araç sahiplerinin yakından takip ettiği konuların başında geliyor. Özellikle günümüzde ekonominin can damarlarından birini oluşturan benzin, dizel ve LPG fiyatları, ülkemizde her an değişiklik gösterebiliyor. LPG fiyatları ise benzin ve dizele göre il bazında aşırı farklılıkla gösteriyor. Örneğin LPG litre fiyatı Ankara’da 1.95 TL iken, Eskişehir’de 2.40 TL olabiliyor. Aradaki 45 kuruşluk litre başı fiyat farkının neden kaynaklandığı ise araç sahiplerinin kafasında büyük bir soru işareti olarak yer alıyor. Bu konuda otomobil sahiplerini aydınlatacak bir araştırma yapmak istedik ve konuyu Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) kanalıyla ilgili resmi kuruma sorduk. LPG fiyatlarının her ilde neden farklı olduğuna dair cevap, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) – Tarifeler Daire Başkanlığı’ndan geldi.

LPG fiyatlarındaki farklılıkla ilgili EPDK tarafından bize gönderilen cevapta kısaca; serbest piyasa uygulamasının olduğu, belirlenen tavan fiyatın üzerine çıkılmadığı takdirde bayilerin rekabet koşullarına göre farklı fiyatlardan LPG satışı yapabileceği belirtiliyor.

İşte EPDK’dan gelen cevap;

T.C.

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU

Tarifeler Dairesi Başkanlığı

“İlgi başvurunuz incelenmiştir. Bilindiği üzere, 5307 Sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun (Kanun) 10 uncu maddesi gereği LPG alım satımında fiyatlar, erişilebilir dünya serbest piyasa koşullarına göre oluşur. Söz konusu madde aynı zamanda, rafineriler ve dağıtıcıların, lisansları kapsamında yaptıkları piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatları, erişilebilir dünya serbest piyasalarındaki fiyat oluşumunu dikkate alarak, tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirmelerini hükme bağlamıştır. Bu kapsamda iliniz için Kurumumuza bildirilen tavan fiyatlara https://bildirim.epdk.org.tr/bildirim-portal/faces/pages/tarife/lpgTarifeSorgula.xhtml linkinden veya ilgili bayinin dağıtıcısının internet sitesinden ulaşılabilmekte olup, eğer bayilerce bahse konu tavan fiyatların üstünde satış yapılıyorsa gerekli bilgi ve belgelerle Kurumumuza başvurmanız durumunda gerekli tespitler yapılabilecektir.

Öte yandan lisans sahiplerinin, Kurumumuza bildirilmiş olan tavan fiyatların altında otogaz satışı yapmasında herhangi bir engel bulunmamakta olup, çeşitli bölgelerde rekabet unsurları çerçevesinde otogaz piyasa fiyatları Kurumumuza bildirilen tavan fiyatların altında oluşabilmektedir. Ayrıca, ilinizde faaliyet gösteren LPG istasyonlarının rekabeti engelleme, bozma veya kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran veya doğurabilecek nitelikte anlaşma ve eylemlerine ilişkin şikayetlerin Rekabet Kurumuna iletilmesi hususu da bilgilerinize sunulur.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER