Haber Sırası

MEB’ten öğrenci yurtlarına ilişkin yeni kriterler

Adana Aladağ’da bir öğrenci yurdunda meydana gelen yangın faciasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı yurt açma kriterlerine önemli değişiklikler getirmeye hazırlanıyor.

MEB’ten öğrenci yurtlarına ilişkin yeni kriterler
01 Aralık 2016 - 21:03 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Adana Aladağ’da 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt faciasının ardından benzer olayların yaşanmaması için bir dizi önlemi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Edindiğimiz bilgilere göre ilgili yönetmelik, TBMM’de görüşülen Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat ve görevlerine ilişkin kanunun yasalaşmasının ardından yürürlüğe girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Adana Aladağ’da yaşanan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği yangın sonrası yurtlarla ilgili düğmeye bastı. Bundan sonra tüm öğrenci yurtlarında otomatik yangın söndürme sistemi zorunluluğu olacak. Yurtların yapı malzemeleri yangına dirençli olarak seçilecek. En önemlisi de kapılar ve yangın merdivenleri kesinlikle yanmaz malzemeden yapılacak.

MEB yetkilileri, bu yönetmeliğin aylar öncesinden hazırlandığını ve kanunun yasalaşmasının beklendiğini, ancak yönetmelik yasalaşmadan böyle elim bir hadise yaşandığını ifade ediyorlar.

Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra neler değişecek?

Artık yurtların açma ve denetim kriterleri artacak ve zorlaşacak. Örneğin bundan sonra öğrenci yurtlarının tamamı otomatik yangın söndürme sistemlerine sahip olmak zorunda olacak. Ayrıca yapı malzemeleri olarak ahşap, halıfleks gibi malzemeler kesinlikle kullanılamayacak. Bir diğer önemli kriter de, yangın merdiveni ve kapıların yanmaz malzemeden olma zorunluluğu. Bu durum Adana Aladağ’daki yangın faciasında eleştirilen yangın merdivenine çıkan kapıların PVC olması nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra Türkiye genelindeki yurtlara, pansiyonlara adı her ne olursa olsun öğrencinin barındığı tüm yapılarak kısa bir süre verilecek ve bu kriterlere uyum sağlamayanların kapatılması gündeme gelecek.

Adana Aladağ’daki yangın faciasıyla ilgili önemli bir detayda 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin yurtta illegal olarak barındırılıyor olmasıydı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER