Haber Sırası

Meme kanseri erken tanı ile tedavi edilebiliyor!

Kadınlar en çok görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri, erken teşhis edildiğinde çok kolay tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Meme kanseri belirtileri çok iyi bilinmeli ve sık sık kendi kendine meme muayenesi yapılmalıdır.

Meme kanseri erken tanı ile tedavi edilebiliyor!
26 Kasım 2015 - 23:10 'de eklendi ve 582 kez görüntülendi.

Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türleri arasında rahim ve rahim ağzı kanserleri ile birlikte ilk sırada yer almaktadır. En çok görülen bu kanser türünün ileri aşamalara ulaşmadan erken tanı ile tedaviye başlanması için kadınların kendi kendini muayene etmesi büyük önem taşımaktadır. 20 yaşından itibaren her kadın kendi kendini ayna bir kez muayene etmelidir. Bu muayene adet başlangıcından 5-7 gün sonra hormon etkisinin en az olduğu dönemde yapılmalıdır. Her ay yapılan bu düzenli kontroller sonrası her kadın kendi meme dokusunu tanımakta ve normal dokusunun özelliklerini öğrenmektedir. Böylece oluşacak herhangi farklı bir doku ve kitle erken dönemde fak edilecektir. Ayna karşısında yapılan muayeneler de meme dokusunda meydana gelen görsel değişikliklerin bulgusunda ve erken meme kanseri tanısında büyük önem taşımaktadır.

Meme kanserinin erken dönemde bulguları çok belirgin olmayabilir. Kanser ilerledikçe memelerde kadınların dikkatli izlemesi gereken bazı değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Bu değişiklikler; meme veya koltuk altında ele gelen kitle, meme boyutunda ve şeklinde değişiklik, meme başından akıntı gelmesi, meme veya meme başının derisinde renk değişikliğinin meydana gelmesidir.

Adım Adım Meme Muayenesi

1) İlk aşama ayna karşısında elleri bele koyarak memelerin simetrik olup olmadığını kontrol etmektir. Memelerde gözle görülür bir kitle olup olmadığı, meme derisinde herhangi bir çöküntü, renk değişikliği olup olmadığı incelenir.

2) Eller yukarı kaldırılarak ayna karşında aynı incelemeler tekrar yapılır.

3) Ayna karşında muayene bittikten sonra yatarak muayene aşamasına geçilir. Muayeneye sağ memeden başlanır sağ omuz-sırt kısmına yastık konulur ve sağ el başın arkasına yerleştirilir.

4) Sol elin iki üç parmak ucu ile meme başı ve çevresinden başlanarak meme dokusuna hafifçe bastırılıp saat yönünde halka hareketler yapılır. Böylece tüm meme ve koltuk altı kontrol edilerek herhangi bir duyarlılık ve kitle olup olmadığına bakılır.

5) Sol meme ve koltuk altıda aynı şekilde kontrol edilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER