Haber Sırası

Milli Takımımızın Rakibi İzlanda’nın Doğal Güzellikleri!

Dünya Kupası elemeleri kapsamında deplasman İzlanda ile karşılaşacak olan A Milli Futbol takımımız İzlanda’ya vardı. Bizde futbolcularımızla birlikte İzlanda’yı daha yakından tanıyalım.

Milli Takımımızın Rakibi İzlanda’nın Doğal Güzellikleri!
08 Ekim 2016 - 16:13 'de eklendi ve 296 kez görüntülendi.

A Milli Futbol takımımızın pazar günü karşılaşacağı ülke İzlanda’nın doğal güzellikleri herkesi büyülüyor. Atlas Okyanusunun kuzeyinde ve Kuzey Amerika ile Avrupa kıtaları arasında volkanik bir ada üzerinde kurulmuş olan İzlanda, yanardağlar, buzullar, fiyortlar, göller, ırmaklar bulunduruyor.

En yakın komşusu kendisine 350 km uzaklıktaki Grönland olan İzlanda’da hala faal olarak bulunan yanardağlar da mevcut. Bu yanardağların püskürmeleri sonucunda lav ovalarında “jökül” adı verilen buzullar oluşmakta. Bunun yanı sıra bir çok krater gölüne de rastlayabilirsiniz. Ülke sınırları içerisinde bir çok şelale bulunduran kuzey ülkesi İzlanda, enerjilerinin büyük bir kısmını gayzerden elde ediyor.

İzlanda’nın bulunduğu coğrafi konum dolayısıyla yazın gündüzleri uzun, kışın ise geceleri uzun olmakta. Ayrıca Gulf Stream sıcak su akıntısının uğradığı İzlanda, bu nedenden dolayı diğer ülkelere göre nispeten yumuşak bir iklime sahip durumda.

Dünyanın kişi başına düşen geliri en yüksek ülkelerinden olan İzlanda’nın para birimi ise kron. Ekonomisinde ise Alüminyum işleme, balıkçılık ve turizm önemli bir yer kaplıyor. İzlanda’nın bir başka dikkat çeken özelliği ise, Dünya’nın suç oranının en düşük ülkelerinden birisi olması.

FUTBOLA YAPILAN YATIRIMLAR MEYVELERİNİ VERİYOR

Futbola yaptığı yatırımlarda önemli sonuçlar almak isteyen kuzey ülkesi, bunun meyvelerini en son 2016 Avrupa Şampiyonasında çeyrek final oynama başarısı göstererek aldı.

İzlanda’nın futbola yatırımları yaklaşık olarak 2000’li yılların başlarına dayanmakta. Yaklaşık olarak 22bin civarında kayıtlı futbolcunun bulunduğu ada ülkesinde, okul yakınlarına ve bazı bölgelere hava şartlarından etkilenmeyen sahalar inşa edildi.

Uluslararası arenada ise ilk önemli çıkışını 2014 FIFA Dünya Kupası Elemelerinde yapan ada ülkesi, grubunu 2. sırada tamamlayarak ikili eşleşmelere katılma şansı yakaladı ancak Hırvatistan’a elenerek Dünya Kupası vizesini kaçırdı.

FIFA dünya sıralamasında şuan 27. basamakta yer alan İzlandanın bir çok oyuncusu Avrupa’nın önemli liglerinde forma giyiyor.

izlanda

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER