Haber Sırası

Modern Çağ Öğrencilerinin İşini Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte öğrencilik de boyut değiştirdi. Artık öğrenciler teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı biliyor. Öğrenciler için mobil uygulamalar.

Modern Çağ Öğrencilerinin İşini Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama
06 Eylül 2016 - 18:14 'de eklendi ve 277 kez görüntülendi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte öğrencilik de boyut değiştirdi. Artık öğrenciler eğitim hayatlarında teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı biliyor. Dijital çağın öğrenciler için en kullanışlı uygulamalarına göz atmaya ne dersiniz?

EVERNOTE

Artık not almak için kağıt kaleme ihtiyaç yok. Bunun için Evernote uygulaması var. iPad’lere indirilebilen Evernote uygulaması yazılı ve sesli notları tutmanızı sağlıyor. Bütün notlarınızı bir arada tutabiliyor ve tek bir parmak hareketiyle tümünü rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu uygulamayla resim de çizebiliyor, hatta boyayabiliyorsunuz. Notlarınızı ve çizimlerinizi istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabiliyor, çizim, yazı ya da sesli notlarınızı istediğiniz kişilerle paylaşabiliyorsunuz.

DROPBOX

Ücretsiz bir uygulama olan Dropbox, e-postayla gönderilmesi mümkün olmayan yüksek çözünürlüklü fotoğrafların rahatlıkla istediğiniz kişiyle paylaşılmasına olanak tanıyor. Bunun için Dropbox’ta bir hesap açmanız yeterli. Ardından içerikleri buraya yüklüyor, dilediğiniz kişinin ulaşabilmesini sağlıyorsunuz. Özellikle bol fotoğraflı ödev/sunumların paylaşılması için mükemmel bir uygulama.

GOODREADER

Günümüzde dokümanların oluşturulması için artık sıklıkla PDF formatı kullanılıyor. Tasarıma uygun olması açısından büyük avantaj sağlayan PDF’in tabletlerde açılabilmesi için uygulama indirmek gerekiyor. Goodreader da tabletler PDF açmak, oluşturmak amacıyla kullanılan uygulamalar sırasında yıllardır birinciliğini koruyor.

INSTAPAPER

İnternette dolaşırken bir yazıyla karşılaşıyorsunuz ama tam o sırada yazıyı okuyacak kadar vaktiniz yok. Yazıyı saklama istiyorsunuz ama nasıl? İşte Instapaper uygulaması internette bulduğunuz ancak daha sonra okumak istediğiniz yazıları saklamanızı sağlıyor. Uygulamayı indirdikten sonra öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Ardından makale ya da videoyu rahatlıkla bu uygulamadaki klasörlerde saklayabiliyorsunuz. Uygulama iPhone ve iPad’in yanı sıra Android ve Kindle’da kullanılabiliyor. Bu arada uygulamanın bir güzel özelliği daha var: Örneğin bir yazıda özellikle bir bölüm dikkatiniz çekti ve onu ileride de rahatlıkla bulabilmek için altını çizmek istiyorsunuz. Instapaper’ın son sürümünde eklenen bir özellikle istediğiniz bölümün altını da çizebiliyorsunuz.

FLIPBOARD

Flipboard, sosyal medya ve internet sitelerindeki içerikleri dergi gibi sunan bir uygulama. İçerikleri ise tamamen ilgi alanınıza ya da mesleğinize göre belirliyorsunuz. Uygulamaya Twitter, Facebook, Google+, Instagram, Tumblr, Google Reader, YouTube, Flickr ve LinkedIn gibi birçok hesabınızı bağlayabiliyor ve tüm hesaplarınızı bu uygulamadan takip edebiliyorsunuz. Böylece ilgi alanınıza girmeyen yazılar arasından sadece sizi ilgilendireni seçip, RSS özelliğiyle de sizi uyarmasını sağlayarak zamandan tasarruf ediyorsunuz.

THINGS

Things’i gelişmiş bir görev yöneticisi olarak tanımlayabiliriz. Oldukça şık bir tasarıma sahip uygulamanın fiyatı ise 19,99 TL. Özellikle kafası dağınık öğrenciler ya da çok yoğun çalışan kişiler için oldukça başarılı bir uygulama. Things sayesinde yapacağınız her şeyi uygulama üzerinde planlayabiliyorsunuz. Böylece yapacaklarınızı unutmamanızı ve not almanızı sağlıyor.

PENULTIMATE

Az önce bahsettiğimiz Evernote tarafından hazırlanan yine bir not tutma uygulaması. Ancak burada el yazınızla not alabiliyorsunuz. Özellikle dijital olarak not tutmakta zorlananların ve sevmeyenlerin ilgisini çekebilecek bir uygulama. Bu uygulama sayesinde doğrudan ekrana yazı yazarak notlarınızı tutabiliyorsunuz. El yazısı olmasına rağmen metin içinde kelime araması yapabiliyor, notları PDF formatında dilediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz. Üstelik yazınızı yazacağınız mürekkebin rengini ya da kağıt çeşidini seçerek olaya biraz renk de katabiliyorsunuz. Bu, özellikle sıkıcı ders notlarını neşelendirmek açısından özellikle öğrencilerin ilgisini çekebilecek bir özellik.

POPPLET

Uygulamayı yapanlar Popplet’i “zihin haritalandırması” olarak tanımlıyor. Bu uygulama sayesinde öğrencinin dersin sonunda aklında kalanları burada toparlamasına olanak sağlıyor ve bir sunuma dönüştürüyor. Aklında kalan fikirler organize etmesine imkan tanıyor ve böylece yeni öğrendikleri öğrencinin aklında kalıyor. Günün sonunda o günkü derslerin üzerinden geçmenin teknolojik hali de diyebiliriz.

CAMSCANNER

Örneğin işinize yarayacak bir dokümanla karşılaştınız. Camscanner sayesinde dokümanın fotoğrafını çekerek tarayabiliyor ve saklayabiliyorsunuz. Ayrıca taradığınız dokümanın kenarlarındaki fazlalıklardan silerek kurtulabiliyorsunuz. Taradığınız dokümanı ister tek tek fotoğraf olarak isterseniz tüm sayfaları tek bir PDF dosyası olarak kaydedebiliyorsunuz.

KEYNOTE

Keynote uygulaması iPad üzerinden sunum oluşturulmasına olanak sağlıyor. Hazırladığınız sunumu Keynote dosyası olarak kaydedebileceğiniz gibi PDF ya da Powerpoint olarak da saklayabiliyorsunuz. Sunum için uygulamada bulunan yüzlerce şablondan birini seçerek birbirinden güzel çalışmalara imza atabiliyorsunuz. Grafik, fotoğraf, video eklemek gibi seçenekler de unutulmamış.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER