Haber Sırası

NASA, BBC’den çok yüksek radyasyon uyarısı iddiası!

NASA ve BBC 15 Kasım 2016 için yüksek radyasyon uyarısı yaptı mı? İletişim cihazlarını kapatmamız gerektiği söylentisi doğru mu?

NASA, BBC’den çok yüksek radyasyon uyarısı iddiası!
14 Kasım 2016 - 23:11 'de eklendi ve 2716 kez görüntülendi.

Şu sıralar özellikle WhatsApp grupları başta olmak üzere sosyal medyada, Mars’ın yarattığı kozmik ışınların bu gece Dünya’yı yüksek radyasyon etkisine maruz bırakacağı ve bu nedenle 00:30 ile 03:30 saatleri arasında cep telefonlarımızı, çağrı cihazlarımızı, tabletlerimizi vb. cihazlarımızı kapalı tutmamız gerektiği yönünde söylentiler dolaşıyor.

Bazılarının neden böyle panik mesajları dolaştırıp diğer insanları rahatsız ettiğini anlamak mümkün değil ancak bu mesaj insanları şakalamak için ortaya atılmış bir muziplikten başka bir şey değil. Şu sıralar elden ele paylaşılan bu mesaj ilk olarak 2008 yılında ortaya çıkmıştı ve neredeyse her yıl yeniden canlandırılıyor. Son olarak 6 Nisan 2012’de tekrar ortaya çıkan yüksek radyasyon uyarısı mesajı Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarda birçok kişi tarafından araştırılmadan paylaşılıyor. Konuyu araştıran kişiler bu muzip şakayı dikkate almazken, bazı kullanıcılar ise mesajın doğruluğunu araştırmak yerine mesajda yazan uyarıyı dikkate alıp iletişim cihazlarını kapatmayı tercih ediyor.

Singapur televizyonundan yayınlandığı iddia edilen bu asılsız mesaj için Emniyet Genel Müdürlüğü de bir bilgilendirme mesajı yayınladı.

emniyet-singapur-bilgilendirme

Bu söylentilerin gerçek olmadığını kanıtlamak için bilimsel bir açıklama getirmek gerekirse; ilk olarak Mars’ın zararlı radyasyon yayamayacağını zira bir yıldız olmadığını söyleyebiliriz. Kozmik ışınlar yıldızlar tarafından yayılır. Güneş ışığını yansıtan gezegenler kozmik radyasyon yayamaz.

Dahası dünyanın atmosferi bizi zararlı ışınlardan korumaktadır. Manyetosfer tabakası bizi güneşin yaydığı zararlı radyasyondan korurken, geriye kalan diğer zararlı ışınlar ise yeryüzüne kadar ulaşıp etkilemek için çok zayıftırlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER