Haber Sırası

Nazilerin zaman kapsülü nihayet açıldı!

Polonya’da Nazilerin 80 yıl önce gömdüğü zaman kapsülü arkeologların öncülüğünde toprak altından çıkarıldı ve kapsülde 1934 tarihli bugüne dek benzerine rastlanmamış bir dizi belgeyle karşılaşıldı.

Nazilerin zaman kapsülü nihayet açıldı!
24 Eylül 2016 - 13:29 'de eklendi ve 339 kez görüntülendi.

Yıllardır gün yüzüne çıkmayı bekleyen Nazi zaman kapsülü nihayet açıldı. Polonya’da Nazilerin 80 yıl önce gömdüğü zaman kapsülü arkeologların öncülüğünde toprak altından çıkarıldı ve kapsülde 1934 tarihli bugüne dek benzerine rastlanmamış bir dizi belgeyle karşılaşıldı.

Yıllardır gün yüzüne çıkmayı bekleyen Nazi zaman kapsülü nihayet açıldı. Silindir şeklindeki bakır kapsülün, Nazi partisinin üyelerine eğitim vermek için kullanacağı bir binanın inşaatı sırasında gömüldüğü biliniyordu. Arkeologlar kalın duvar ve mayınların arasından kapsüle geçen hafta ulaştı. Çalışmaya katılan bir araştırmacı zaman kapsülü hakkında şu açıklamayı yaptı; “Nazi partisinin genç üyelerine eğitim verilecek bu bina inşa edilirken, temel taşının dibine açılan çukura bu silindir kapsül konulmuştu. Binanın inşaatı savaş yüzünden tamamlanamadı. Ama 22 Nisan 1934 günü betonla çevrilip gömülen bu kapsül yerinden oynatılmadı.”

Etrafı mayınlarla kaplı olduğundan zaman kapsülünü çıkarmak çokta kolay olmadı. Kapsülün hazırlanmasının amacı açıktı; Geleceğe mesaj göndermek! Kapsülün içinden çok sayıda fotoğraf, gazete, bozuk para, Adolf Hitler’in kaleme aldığı Kavgam adlı kitabın iki kopyası ve kapsülü bulacak kişiler için yazılmış bir mektup çıktı.

nazi-zaman-kapsulunden-cikanlar

Araştırmacı kapsülden çıkan objelerle ilgili, “Ocak ve Nisan 1934 arasında yayınlanan gazeteler gerçekten ilgi çekici ama beni şaşırtan daha önce hiç görmediğim turizm broşürleri. O dönemde de önemli bir turizm destinasyonu olan bölgemiz hakkındaki broşürlerde çok farklı fotoğraflar ve bilgiler yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Bulunan objeler arasında en heyecan verici dokümansa, Nazi işgali sırasında adı Falkenburg olan kentin kuruluşunun 600. yıldönümü kutlamalarının görüntülendiği ve kentin tarihinin anlatıldığı belgesel film. 1933 yılında çekilen film, araştırmacıların ifadesiyle, “Polonya’daki Nazi işgali hakkında yeni bilgiler içeriyor.”

Araştırmacılar bulunan objelerin değerlerini, “Buluntuların mali değeri milyon dolarlarla ölçülemez, tarihi değeri yüksek ve paha biçilemez. Bulunan dokümanları muhakkak yayınlayacağız, en geç bir yıl içerisinde okunabilecek bir materyale dönüştüreceğiz.” sözleriyle ifade etti.

Bugün Polonya topraklarında bulunan Zlotisi kenti, 1933 yılında Almanya sınırları içerisindeydi. Nazilerin 1939’da Polonya’yı işgalinden sonra kent, savaş döneminde Almanların önemli bir komuta merkezine dönüştü. Savaş sonrasındaysa kent Polonya topraklarında kaldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER