Haber Sırası

Çocuklarda okul korkusu nasıl aşılır?

Yaz tatilinin bitmesi ve okulların açılacak olması özellikle veliler için birçok yeni işi de beraberinde getiriyor. Peki bu dönemde okuldan korkan çocuklara ne yapılmalı?

Çocuklarda okul korkusu nasıl aşılır?
06 Eylül 2016 - 0:13 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.

Bir yaz tatili daha sona erdi ve okullar bir kez daha açılıyor. Kimileri için yeni bir başlangıç olması itibariyle umudu, kimileri için ise güzelim tatil günlerinin sona ermesi sebebiyle hüznü temsil eden bu dönem, özellikle veliler için birçok yeni işi de beraberinde getiriyor. Peki bu dönemde okuldan korkan çocuklara ne yapılmalı?

Ona bu durumun ona özel olmadığını, her çocuğun yaşadığını anlatmak gerekir. “Ben de bazen işe gitmek istemiyorum ancak gitmek durumundayım” gibi kendinizden basit bir örnek vermek uygun olabilir. Okula gitmesi konusunda ailenin tüm üyeleri tutarlı davranmalı, çocuk cesaretlendirilmelidir. Geri adım atmamalı; çocuk okul fobisini kusma, baş ağrısı ve aşırı ağlama şeklinde gösterse de organik bir problem yoksa onu okula göndermekten vazgeçilmemelidir. Çocukla her zaman açık ve anlaşılır tarzda konuşulmalıdır. Okula gitmek istemiyorsa açıkça bu korkusunun nedenleri ve endişeleri ortaya çıkarılmalı ancak bu kesinlikle aşağılayıcı ve küçük düşürücü tarzda yapılmamalıdır. Kesinlikle karşılaştırıcı bir tutum içinde olunmamalı, başka çocuklar “iyi örnek” olarak gösterilmemelidir.

Çocuklar için en önemli şey güvendir. Çocuklara mutlaka güven verilmeli. “Buralardayım”, “Çıkışta seni alacağım”, “Beni göreceksin”, “Kapıda olacağım” gibi cümleler çocuğun sakinleşmesini sağlayabilir. İlk günlerde ebeveynlerin çocuklarını okullarda yalnız bırakmamaları onların güven kazanmalarını sağlamak açısından gereklidir. Ancak burada çok öneli bir nokta var. Eğer çocuğunuza, okulda bekleyeceğinize dair söz veriyorsanız okulu asla terk etmeyin. Çünkü sizi göremezse yaşayacağı güvensizlik fobisini artıracaktır. Okulun ilk günlerinde ve daha sonra, okul ve öğretmenle işbirliği içinde olunması da oldukça önemlidir. Ailelere okuldaki profesyoneller ve rehber öğretmenler tarafından bu adaptasyon sürecinin ne zaman sonlandırılması gerektiği konusunda bilgi verilmelidir.

FİZİKSEL HAZIRLIK

Çocuğunuzu ruhsal olarak okula hazırladınız. Kitaplarını, defterlerini, kıyafetlerini de aldınız. Ancak önemli bir ayrıntıyı unutmuş olabilir misiniz? Çocuğunuzun sağlığının okula hazır olup olmadığını mesela… Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz, fark edilmeyen sağlık sorunlarının çocukların okul başarısını ve geleceğini etkileyebildiğine dikkat çekiyor. Bu noktada çocukları hastalıklardan koruyan aşıların zamanında ve eksiksiz yapılması büyük önem taşıyor. Okul çocuklarını, okul başlamadan önce çocuk hekimine götürüp, detaylı bir fizik muayenesi yaptırmak gerekiyor. Çocukların her yıl göz, diş, kulak, burun, boğaz ve işitme muayenelerinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Tahmaz, fizik muayenede değerlendirilmesi gereken noktalar hakkında şunları söylüyor;

“Bu alanlardaki herhangi bir problemin çocuğun okul başarısını ciddi oranda etkiler. Tahtayı görmeyen, duyma güçlüğü olan veya diş ağrısı çeken çocuk okulda başarı olamayacaktır. Bu nedenle her yıl okul öncesi, çocuğu sağlık kontrolünden geçirmek sene içinde çıkacak rahatsızlıkların önemli bir kısımını önlememize yardımcı olacaktır.”

Özellikle okul öncesi check-up’ın ana sınıfına başlangıç yaşında yapılmasını öneren Dr. Tahmaz, ana sınıfına normal başlama yaşı dört olmasına rağmen, 2-3 yaşında kreşe başlayacak olan çocuklara da aynı muayenenin yapılması gerektiğini vurguluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER