Haber Sırası

Önlisans mezunları KPSS’de kaç puanla nereleri tercih edebilir?

2016 KPSS Önlisans sınav sonuçları açıklandı. Şimdi memur adayları “Önlisans mezunları KPSS’de nereleri tercih edebilir? sorusunun cevabını merak etmeye başladı. KPSS 2016/2 Tercihleri ne zaman?

Önlisans mezunları KPSS’de kaç puanla nereleri tercih edebilir?
08 Kasım 2016 - 19:48 'de eklendi ve 986 kez görüntülendi.

16 Ekim 2016 tarihinde yapılan KPSS Önlisans sınavına giren binlerce memur adayının heyecanlı bekleyişi bugün akşam saatlerinde sonra erdi ve 2016 KPSS Önlisans sınav sonuçları açıklandı. Memur adayları “Önlisans mezunları KPSS’de nereleri tercih edebilir?” sorusunun cevabını merak etmeye başladı.

Bilindiği üzere devlet memuru olabilmek için KPSS Ortaöğretim, KPSS Önlisans ya KPSS Lisans sınavlarından birine girmek ve yeterli puanı almak gerekiyor. ÖSYM, kamu kuruluşlarının memur ihtiyacını karşılamak üzere her yıl iki defa merkezi atama gerçekleştirmektedir. Memur adayları bu atamalarda kadrolu devlet memuru olarak atanır ve herhangi bir mülakata tabi tutulmazlar. Kısacası atanabilmek için KPSS sınavından yeteri kadar puan almak yeterlidir. Peki bir memur adayının atanabilmesi için alması gereken KPSS puanı kaçtır? Bu sorunun standart bir cevabı olmayıp, atama döneminde adayın mezun olduğu bölümle ilgili açılan kadro sayısına ve bu kadroları tercih eden rakiplerinin KPSS’den ne kadar puan aldığına göre değişmektedir.

Bu durumu bir örnekle açıklamamız gerekirse; adayın herhangi bir önlisans bilgisayar bölümünden mezun olduğunu varsayalım. Merkezi atamalarda bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar için Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni gibi kadrolar açılmaktadır. Bu kadroların 200 adet olduğunu varsayalım. KPSS Önlisans sınavından 90 ve üzerine alan adayların atanma olasılığı yüksek olsa da, bu 200 kadroya daha düşük bir puanla atanma olasılığı da vardır. Bu durum, ilgili kadroyu tercih eden en yüksek puanlı adayla alakalıdır. O kadroyu tercih eden en yüksek puanlı aday 80 puana sahiptir ve atanır. Yani kendisinden daha yüksek puanlı hiçbir aday ilgili kadroyu tercih etmediği için aday 80 puanla atanmıştır.

Dolayısıyla “Şu bölüm mezunuyum kaç puanla atanabilirim?” ya da “KPSS puanım şu kadar nereleri tercih edebilirim?” gibi soruların net bir cevabı yoktur. Tercih kılavuzu yayınlandıktan sonra, mezun olunan bölüm ve KPSS puanına göre alanında uzman bir rehber öğretmenden yardım isteyerek tercih yaparsanız, atanma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

KPSS 2016/2 Tercihleri ne zaman?

KPSS-2016/2: Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme için tercihler 21 Aralık 2016 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılacak.

KPSS Önlisans – Hangi bölüm hangi memurluk kadrolarını tercih edebilir?

KPSS Önlisans ile tercih edilebilecek memurluk kadroları arasında sağlık teknikeri, memur, tekniker, sekreter, bilgisayar işletmeni, şoför, laborant, veri hazırlama kontrol işletmeni, anbar memuru, arff memuru, apron memuru, zabıt katibi, infaz koruma memuru, itfaiye eri ve hemşire gibi kadrolar çoğunluklu olarak yer almaktadır. Bunların dışında bazı kamu kurumlarında bazı bölümler için özel kadrolar açılabilmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER