Haber Sırası

ÖSYM’den branş sıralaması güncellendi açıklaması geldi!

KPSS Branş sıralaması neden değişti? ÖSYM’nin branş sıralaması değişikliği, KPSS’ye giren tüm adayların branş sıralamasını etkileyerek, adayların sıralamada önemli ölçüde gerilemesine neden oldu.

ÖSYM’den branş sıralaması güncellendi açıklaması geldi!
14 Aralık 2016 - 0:57 'de eklendi ve 455 kez görüntülendi.

ÖSYM branş sıralamasını değiştirdi, adaylar isyan etti!

ÖSYM 22 Mayıs’ta yapılan 2016 KPSS Lisans sınavının branş sıralamasını 11 Ağustos tarihinde açıklamıştı. Memur adayları 21-30 Aralık 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek merkezi atamayı beklerken, ÖSYM branş sıralamalarını değiştirerek tatsız bir sürprize imza attı. ÖSYM’nin yaptığı bu değişiklik sonrası memur adayları sosyal medyada BranşSırama DokunmaÖSYM etiketiyle yapılan değişikliğe tepki göstermeye başladı.

ÖSYM’nin branş sıralaması değişikliği, KPSS’ye giren tüm adayların branş sıralamasını etkileyerek, adayların sıralamada önemli ölçüde gerilemesine neden oldu.

KPSS sınavı sonrası açıklanan branş sıralamaları her yıl belli dönemlerde güncellenebiliyor. Bu güncelleme merkezi atamalarda atanan adayların sıralamadan çıkartılması ya da çift anadal yapanların, örgün ya da açıköğretim öğrencilerinden tek ders sınavı nedeniyle geç mezun olanların eğitim bilgilerini sistemde güncellemesinden kaynaklanıyor.

İşte ÖSYM’nin yaptığı açıklama!

ÖSYM Branş Sıralaması değişikliği

ÖSYM 2015’te de branş sıralamasını değiştirmişti!

ÖSYM geçtiğimiz yıl da branş sıralamalarını değiştirmiş ve aşağıdaki açıklamayı yapmıştı.

“Branş bazında sıralamalar, adayların Aday İşlemleri Sisteminde yer alan lisans alanlarına göre belirlendiğinden Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgilerinde yapılan ekleme/güncelleme işlemleri, adayların branş bazında sıralamalarını değiştirebilmektedir.”

2016 KPSS Lisans sınavına giren adayların anlam veremediği ve sosyal medyada tepki gösterdiği konu ise, ÖSYM’nin branş sıralamalarını 10 ile 200 kişi arasında değiştirmiş olması. Örneğin değişiklikten önce 748. sırada olan bir aday değişiklikten sonra 960. sıraya geriledi. Her geçen yıl daha da zor hale gelen KPSS, son 5-6 yıldır sınavlarda yapılan usulsüzlüklerin ortaya çıkması ile memur olma hayali kuranları kendinden iyice soğuttu.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın “2017 kamuda tasarruf yılı olacak” açıklaması yapması sonra zaten moralleri iyice bozulan adaylar, ÖSYM’nin branş sıralaması değişikliğinden sonra iyiden iyiye umutlarını yitirdiler.

Önlisan Branş Sıralamaları Açıklandı!

ÖSYM dün uzun süredir beklenen 2016 KPSS Önlisans branş sıralamalarını da açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER