Haber Sırası

Özel Güvenlik Sorumlu Ne İş Yapar – Olma Şartları Nelerdir ?

Özel Güvenlik Sorumlu Ne İş Yapar konusu son çıkan 680 sayılı KHK ile hayatımıza girdi. Özel Güvenlik alanında yapılan reformların sonucu olan özel güvenlik sorumlusu Olma Şartları Nelerdir ? İşte Aklınıza takılan tüm soruların cevabı bu yazı dizimizde.

Özel Güvenlik Sorumlu Ne İş Yapar – Olma Şartları Nelerdir ?
11 Ocak 2017 - 15:38 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi.

Özel Güvenlik Sorumlusu şartları nelerdir ? Ne iş yapar nasıl çalışır ? Özellikle 680 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte hayatımıza giren terimlerden biri olan Özel güvenlik sorumlusu bu sektörü daha profesyonel hale getirecek, Her an iş başında takımı kontrol edip onları organize eden ve gerekli emniyet kordinasyonlarını sağlayacak kişilerden oluşacak.

Konu yeni olduğundan dolayı son zamanlardaki en fazla merak edilen durumların başında gelen bir konu olan ve Özel güvenlik sistemine yeni bir soluk getireceğe benziyor. Bildiğiniz üzere özellikle 15 ve daha da fazla kişinin aynı anda çalıştığı özel güvenlik bölgelerinde resmi olarak grup amiri / sorumlusu seviyesinde herhangi bir çalışan yoktu.

680 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte getirilen yenilik ile 15’ten fazla özel güvenlik görevlisinin çalıştığı yerlere özel güvenlik sorumlusu getirilmesi zorunlu oldu. Bu zorunluluk ile birlikte anında organize olmayı başaramayan Özel güvenlik personelleri artık daha profesyonel olacak ve başlarındaki sorumlusu vasıtası ile Sorumluluk bölgelerine daha iyi hakim olacaklar.

Özel Güvenlik Sorumlusunun Görevi Ne Olacak ?

Özel güvenlik sorumlusu bir nevi grup amiri, devriye komutanı rolünde olacak. Eğer bir özel güvenlik bölgesin de 15 çalışandan fazla bir özen güvenlik personeli varsa bunların başına kanuni olarak bir sorumlu atanmak zorunda olacak. Bu sorumlular ;

  • Bölgenin genel sorumlusu olacak ve meydana gelen olaylardan bizzat hesap verebilir sorumlu olacak
  • Ekip lideri olarak diğer personelin vazife yapmasını kontrol edecek
  • Meydana gelen olayları kolluk kuvvetine bildirecek
  • Suçu bildirmediği taktirde hakkında yasal işlem başlatılacak.

Bir nevi amir pozisyonunda olacak olan Özel güvenlik sorumlusu yeni istihdamın sağlaması nedeni ile herkeste heyecan yarattı. Yaklaşık olarak 5 bin özel güvenlik sorumlusu alınacak olması gerçekten sektöre bir nefes aldıracağa benziyor.

Özel Güvenlik Sorumlusu Olmanın Şartı Nelerdir ?

Bu görevde çalışmanın şartı sadece son yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belirtişmiştir. Burada yazan bilgilere göre ;

  • Özel güvenlik sorumlusu en az ön lisans mezunu olacak.
  • Sorumlu olarak çalışacak olanların hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Arşiv araştırmasında herhangi sıkıntı olmayan personeller çalışabilecek
  • Bu sorumlular diğer personeller gibi özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olacak
  • Yasa dışı faaliyet gösteren Terör örgütlerine veya MGK Kararınca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılar ile iltisakı bulunan oluşum grup veya tarikatlere üye olan bunlar lehinde faaliyet gösterdiği tespit edilen, iltisaklı veya irtibatlı olduğu belirlenen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamayacaklar.

Bu yazımızda da Özel Güvenlik Sorumlu Ne İş Yapar Olma Şartları Nelerdir ? sorularına cevap getirmeye çalıştık. Özellikle konunun yeni olmasından dolayı elbette sistemde bir açıklık olmuş olabilir. Bu durumların ilerleyen dönemde çıkartılacak olan yasalar ile kapatılacağını düşünüyoruz. Hayatınızda başarılar.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER