Haber Sırası

Özel otomobillerde kış lastiği zorunlu mu merak ediliyor

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sürücüler arasında “özel otomobillerde kış lastiği zorunlu mu?” sorusu gündeme gelmiş durumda. Kış lastiği kullanmamanın cezası ne kadar?

Özel otomobillerde kış lastiği zorunlu mu merak ediliyor
01 Aralık 2016 - 18:03 'de eklendi ve 646 kez görüntülendi.

1 Aralık itibariyle yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Trafik ekipleri bazı illerde ticari araçlarda kış lastiği kontrolü yaparak, yönetmeliğe uymayan sürücülere ceza kesmeye başladı. Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan sürücülere 603 TL para cezası ve trafikten men cezaları kesiliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sürücüler arasında “özel otomobillerde kış lastiği zorunlu mu?” sorusu gündeme gelmiş durumda.

Geçtiğimiz yıllarda kış lastiği uygulamasının bazı illerde zorunlu olduğu açıklanmış, ancak trafik ekiplerinin gereken durumlarda tüm illerde kış lastiği kontrolü yapabileceği belirtilmişti. Bu açıklamalar özel otomobil sahipleri arasında kafa karışıklığına neden olmuş ve kış lastiği zorunlu mu değil mi tartışmaları günlerce devam etmişti. Bazı sürücüler zorunlu kış lastiği uygulamasının 54 ilde geçerliği olduğunu ve diğer illeri kapsamadığı şeklinde yanlış bilgilendiği gözlenmişti. Bu yıl da aynı tartışmalar yaşanacak gibi göründüğü için bu konuya bir açıklama getirmek gerekiyor.

Özel otomobiller için kış lastiği zorunlu mu?

Bu kritik sorunun cevabını “evet” olarak verelim ve gerekli açıklamayı yapalım. Kış lastiği uygulaması olumsuz hafa koşullarının başladığı 1 Aralık’tan itibaren öncelikle yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için başlıyor. Bununla birlikte kar yağışının yurdun dört bir yanını sarmaya başladığı günlerde ilave bir genelge yayınlanıyor ve bu genelge ile listelenen illerde özel otomobiller için de kış lastiğinin zorunlu olduğu ifade ediliyor. Ayrıca listelenen iller dışındaki bölgelerde olumsuz hava koşullarının oluşması halinde, trafik ekiplerinin gerekli gördüğü noktalarda kış lastiği kontrolü yapabileceği belirtiliyor. Bu da liste dışındaki bir ilde kar yağışının etkili olmasıyla birlikte trafik ekiplerinin herhangi bir noktada kış lastiği kontrolü yapabileceği ve kış lastiği olmayan araçların sürücülerine para cezası ile trafikten men cezası verebileceği anlamına geliyor. Ancak kış lastiği olmayan sürücülere verilecek para cezası ticari araçlarda olduğu gibi 603 TL değil.

Özel otomobillerde kış lastiği kullanmamanın cezası ne kadar?

Özel otomobiller için gerekli olan bölgelerde ve illerde kış lastiğinin takılı olmaması, “teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak” maddesini de içeren 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesine göre 92 TL para cezası  ve aracın teknik şartlara uygun hale gelene kadar trafikten men edilmesi cezasını gerektirmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER