Haber Sırası

Paralar Mobil Oyunlara Gidiyor

Dünya genelinde artan mobil cihaz kullanımına paralel olarak gelişen mobil oyun pazarı her geçen sene biraz daha büyümeye devam etmektedir. Swrve tarafından açıklanan raporda…

Paralar Mobil Oyunlara Gidiyor
29 Nisan 2016 - 18:00 'de eklendi ve 541 kez görüntülendi.

Mobil Oyun Ekonomisi Büyümeye Devam Ediyor.

Mobil cihazların hayatımızdaki yeri artmasına paralel olarak mobil oyun pazarı de gelişmeye devam etmektedir. Swrve geçtiğimiz günlerde açıkladı raporda ilgi gören oyunlara kullanıcıların ilk sefer ücret ödeme ya da özellik satın alma gibi özellikleri %64 oranında gerçekleştiği açıklandı. Raporda dünya genelinde App Store ve Google Play Store gibi alanlarda uygulamalara para harcayan kullanıcılar aylık 24-25$ arasında harcama yaptığı belirtildi. Her geçen sene artmaya devam eden bu rakam 2014 senesinde 21-22$ aralığındaydı. Gelecek 5 yıl içinde bu rakamın 35-38$ arasında olması tahmin ediliyor.

Pahalı Oyunlar

Swrve’nin raporunda 50$ ve üstü olarak tabir edilen pahalı oyunların pazarın sadece yüzde 2.5’luk bölümünü oluşturduğunu toplam gelirin ise yüzde 17’lik kısmını oluşturduğu açıklandı. Firmaların oyunları piyasaya sürerken çıkış noktası olarak bütün kullanıcılara hitap etmek yerine sadece para harcayan kullanıcılara hitap edecek şekilde reklam çalışmaları yaptığı açıklandı.

Türkiye Mobil Oyuna Para Ödüyor Mu?

Ülkemizde mobil oyun pazarı gelişmekte olan bir pazar olmasından dünya geneline hitap edecek başarılı bir oyunu bulunmamaktadır. Fakat ülkemizde mobil oyunlara harcanan paranın yüzde 24’Lük bir rakam olduğu fakat bu oranında sadece 0,50-2$ arasında harcamaların çoğunluğu olduğu belirtilmiştir. Türkiye’de ağılıklı olarak ücretsiz mobil oyunların tercih edildiği görülmektedir.

Mobil cihazların gelişimi ve yetişen yeni nesillerin teknolojiye olan bağımlılıkları devam ettiği müddet mobil oyun pazarının da sürekli gelişeceği gelecek yıllar içinde ciddi bir ekonomi düzeyine geleceği beklenmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER