Haber Sırası

Portakaldan Daha Fazla C Vitamini Alacağınız 4 Gıda

Halk arasında bilinen C vitaminin soğuk algınlıklarına iyi geldiği konusu ile ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, aslında soğuk algınlığı ile C vitamini almanın alakasının olmadığını ortaya çıkmıştı.

Portakaldan Daha Fazla C Vitamini Alacağınız 4 Gıda
15 Şubat 2016 - 22:12 'de eklendi ve 619 kez görüntülendi.

Portakal, mandalina gibi meyveler hayatımızda önemli yer kaplarken C vitaminini de ihmal etmeden duramıyoruz. Halk arasında bilinen C vitaminin soğuk algınlıklarına iyi geldiği konusu ile ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, aslında soğuk algınlığı ile C vitamini almanın alakasının olmadığını ortaya çıkmıştı.

Bu araştırmayı sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız. Fakat C vitaminin düzenli olarak alınması gereken besin maddelerinden birisi olduğu aşikar.

C vitaminin faydaları ve zararlarına bakacak olursak;

– Kansere neden olan maddelerin oluşmasına karşı koymada destekleyici besin maddesidir,

– Ameliyat sonra iyileşmeleri ve yaraların çabuk kapanmasını sağlar,

– Damarlarımızdaki kan pıhtılaşmasını düşürür.

Peki C vitaminin zararı nedir derseniz? Aslında buna zararda demeyelim dezavantaj dememiz daha uygun olacaktır oda suda çözünmesidir. Bunun haricinde bir zarar ya da dezavantajı bulunmamaktadır.

Aşağıda araştırmış olduğumuz 4 tane gıda maddesini göreceksiniz. 1 portakalda ortalama olarak 50 mg C vitamini varken, aşağıda göreceğiniz gıdalarda ortalama olarak 98 mg C vitamini bulunmaktadır.

Sarı Biber

Ülkemizde genellikle salatalarda ve ya tavuk sote gibi yemeklerde kullanılan sarı biber c vitamini kaynağıdır. Dolmalık biber şeklindedir fakat ne dolma ne de sivri biber tadındadır.  Renkleri itibariyle dikkat çekerler. Kalorileri düşüktür. Ortalama 155 mg C vitamini sağlamaktadır

Papaya

Görünüşü size büyük bir armudu iç kısmı ise kavunu andıran bu güzel kokulu tropik meyvemiz C vitamini olmasının yanı sıra A vitamini ve lif gibi unsurları da bünyesinde barındırır. Ortalama bir papaya 238 mg C vitamini sağlar ki bu etkileyicidir.

Çilek

Yukarıdaki görseli görünce ” çilek ne alaka yaa? ” dediğinizi duyar gibiyiz. Bir çoğumuz çileğin C vitamini deposu olduğu nereden bilebilirdi? Çilek’in antioksidan ve bitki özleri yüksektir. Ortalama bir çilek kasesi 98 mg C vitaminine sahiptir.

Lahana

C vitamini açısından en güçlü sebzelerden birisi olan lahana genelde sarma olarak ya da salatalarda kullanılır. Bir poşet portakaldan daha faydalı olan lahanayı düzenli tüketmenizi tavsiye ederim. Bir adet lahanada ortalama olarak 684 mg C vitamini bulunurken 7 gramda antioksidan bulunmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER