Haber Sırası

Poyraz Karayel Sema’nın hastalığı kötüye gidiyor!

Poyraz Karayel dizisinde Sema’nın hastalığının ne olduğu geçen sezon belli olmuştu. Sema alzheimer hastası olduğunu öğrenmiş ve dünyası yıkılmıştı. Sefer’in hayatını kaybetmesi ise genç kadına son darbeyi vurmuştu!

Poyraz Karayel Sema’nın hastalığı kötüye gidiyor!
18 Kasım 2015 - 23:25 'de eklendi ve 3737 kez görüntülendi.

Kanal D ekranlarının fenomen dizisi Poyraz Karayel, bomba gibi bir sezonla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Dizinin son bölümünde Poyraz, Bahri Umman’ı tutuklayarak sorguya aldı. Ancak Poyraz’ın kimsenin bilmediği planları vardı. Yeni bölümde yaşanan bir diğer gelişme de Sefer ile Sema’nın nikah masasına oturması oldu. Uzun süredir zaman zaman unutkanlık sorunu yaşayan Sema, doktorunun kendisine hastalığını açıklamasının ardından büyük üzüntü ve şaşkınlık yaşadı. Sema’nın doktoru kendisine bu hastalığa yakalananların 5 yıl da, 20 yıl da yaşayabileceğini söyledi. Sema nikah masasına büyük tereddüt içinde oturdu. Hastalığını öğrendikten sonra evlilik konusunda tekrar düşünen Sema, Sefer’in hayatını da mahvetmek istemiyor ancak nişanlısını çok sevdiği için nikah masasına oturuyor.

Poyraz Karayel Sema’nın hastalığı nedir?

Sema’nın tehlikeli hastalığı dizinin gidişatını önemli ölçüde etkileyecek gibi görünüyor. Sema’nın hastalığının ne olduğu nihayet ortaya çıktı. Sema’nın hastalığının alzheimer olduğu yönünde şiddetli belirtiler mevcuttu ve sonunda hastalığın alzheimer olduğu anlaşıldı.

Sema ile Sefer’in nikah masası sahnesinde Sema’nın doktor muayenesi sahnesine flashback yapıldı ve Sema’nın hastalığının alzheimer olduğunu öğrendik.

 

Alzheimer nasıl bir hastalıktır?

Alzheimer hastalığı, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize,nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. Demansın en sık görülen tipidir. Bu hastalığı ilk olarak Alois Alzheimer tanımlamıştır.

Erken semptomlardan biri hafıza kaybıdır. Bu hafıza kaybı, geçmiş hafızanın korunduğu, hastalığın ilerlemesi ile birlikte sıklıkla telaffuz edilmeye başlanan küçük unutkanlıkların başlaması şeklindedir. Bozukluğun ilerlemesi ile bilişsel (kognitif) yeteneklerdeki kayıp, frontal ve temporal lob işlevleri ile ilişkili, dil alanlarında işlev kaybı (afazi), beceri gerektiren hareketlerde işlev kaybı (apraksi) ve tanıma fonksiyonlarında bozulmaya doğru uzanım göstermeye başlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER