Haber Sırası

ROKETSAN F-35’ler için 250 km menzilli füze üretti!

Geliştirilmesini TÜBİTAK, üretimini ise ROKETSAN’ın üstlendiği SOM-j füzeleri Türkiye’nin gelecekteki savaş uçağı F-35’lerde de kullanılabilecek.

ROKETSAN F-35’ler için 250 km menzilli füze üretti!
12 Kasım 2016 - 22:45 'de eklendi ve 1255 kez görüntülendi.

Türk mühendis ve teknisyenleri milyonlarca dolar değerinde olan SOM adında bir füze üretti. SOM füzesinin 2017 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine girmesi beklenen savaş uçağı F-35’lerde de kullanılması için anlaşma imzalandı. ROKETSAN tarafından üretilen füzeler yurt dışına da satabilecek.

Türk mühendis ve teknisyenlerin emeği SOM-j füzeleri uçaktan atılıyor ve 250 kilometre mesafeden hedefleri vurabiliyor. Füzeler geleceğin savaş uçağı F-35’lere de takılacak. ABD’nin başını çektiği F-35 üretim projesinde Türkiye ile birlikte 9 ülke yer alıyor. Yakın gelecekte Türkiye 100 adet F-35 savaş uçağını envanterine katacak. F-35’ler SOM-j füzesini gövdesinin içinde taşıyacak.

SOM-j füzesi hakkında bilgi veren ROKETSAN Pazarlama Müdürü Ufuk Özdemir, “Bu uçaklar radara yakalanmayan uçaklar olacağı için, bizim ürettiğimiz SOM-j füzeleri gövde içerisinde radara yakalanmayan füze şeklinde tasarlanıp üretilecek ve F-35’lerde kullanılacak.” dedi.

250 kilogramlık harp başlığı taşıyabilen SOM-j füzesinin ağırlığı ise 650 kilogram. Stratejik hedefler için kullanılması planlanan SOM füzelerinin farklı modelleri, Türk Hava Kuvvetleri’nin F-4 ve F-16 savaş uçaklarına monte edildi. F-35’lerle beraber SOM-j füzesi yurt dışına da satılacak.

Ufuk Özdemir SOM-j füzesinin F-35’lerde kullanılması ile ilgili, “Yaptığımız anlaşma çerçevesinde, yakın bir gelecekte dünyanın hangi ülkesi olursa olsun; Japonya, İngiltere, Kanada… dost ve müttefik ülkelerden hangi ülke F-35 uçağını tedarik ederse, tedarik eden ülkeler ROKETSAN’ın tasarlayıp ürettiği SOM-j füzesini satın almak zorunda olacak.” diyor.

TÜBİTAK’ın geliştirdiği, ROKETSAN’ın ürettiği SOM-j füzesinin fiyatı ise henüz açıklanmazken, bir SOM-j füzesinin değerinin milyonlarca dolar olacağı belirtiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER