Haber Sırası

Rus Büyükelçi Türkiye’nin Şangay Beşlisi üyeliği için konuştu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne üyeliği hakkında konuştu. Karlov, örgütte yer alan Kazakistan ve Çin’in Türkiye’nin üyeliğini istediğini söyledi.

Rus Büyükelçi Türkiye’nin Şangay Beşlisi üyeliği için konuştu
01 Aralık 2016 - 22:35 'de eklendi ve 222 kez görüntülendi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Türkiye’nin kamuoyunda Şangay Beşlisi olarak bilinen Şangay İşbirliği Örgütü’ne üyeliği konusunda “iş birliği yapmaya hazırız” dedi. Karlov, Türkiye’den Avrupa Birliği ile ilişkilerini durdurmalarını talep etmeyeceklerini de söyledi.

“Hem Kazakistan hem de Çin, Türkiye Cumhuriyeti’ni Şangay İşbirliği Örgütü üyesi olarak görmek istediklerini belirtiyorlar. Her şey tamamen Ankara’nın kararına bağlı.”

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye neden Şangay İşbirliği Örgütü içinde olmasın” açıklamasını değerlendirdi. “İşbirliğine hazırız” diyen Karlov, üyelik Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini etkilemez mesajı da verdi. “Şangay İşbirliği Örgütü’ne üyelik sürecinde biz Rusya olarak Türkiye’den Avrupa Birliği ile ilişkilerin soğutulmasını veya durdurulmasını hiçbir şekilde talep etmeyeceğiz.”

Rus Büyükelçi Suriye’deki son durumu da değerlendirdi

“Suriye’de barış sürecine sadece Esat iktidarı değil, sağlıklı muhalefet de dahil olmalı. Bu sürece katılmaya hakkı olmayan tek grup terör unsurlarıdır. Özellikle Türkiye ve Rusya bu noktada ciddi bir rol üstlenmelidir.” dedi.

Karlov iki ülke ilişkilerine değindi

“Uçak krizi öncesi rakamlara ulaşmak için 1,5-2 yıla ihtiyaç var” dedi. Rus Büyükelçi bu yıl sona ermeden bir savunma sanayii işbirliği komisyonu toplantısı yapılacağını da söyledi. “Şu anda Rus hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye tedariki için herhangi bir engel görmüyoruz” diye konuştu.

Karlov, geçen yılın Ekim ayında yaptığı bir açıklamada “PKK’yı terör örgütü olarak görmüyorum ancak temasımız da yok” sözleriyle büyük tepki toplamıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER