Haber Sırası

Saç Dökülmesine Neden Olan 10 Kötü Alışkanlık

Saç dökülmesine neden olan alışkanlıklar neler? Saç dökülmesi neden olur nasıl önlenir? Saç dökülmesiyle ilgili ayrıntılı bilgiler haberimizde.

Saç Dökülmesine Neden Olan 10 Kötü Alışkanlık
18 Ocak 2016 - 21:42 'de eklendi ve 2022 kez görüntülendi.

Saçlarınız normalden daha fazla dökülüyorsa, saç tellerinizi kurtarmak için henüz geç kalmış sayılmazsınız. Saç uzmanı Dr. Alan Bauman “Yediklerimizden, saçlarımızı nasıl şekillendirdiğimize kadar bir çok etkenin saç tellerinin sağlığını etkilediğini” söylüyor ve ekliyor “Dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlamak ve saçlarımızı eski sıklığına kavuşturmak için yaşam tarzımızda birkaç ince ayar yapmamız yeterli.”

Bu yazımızda saç dökülmesine neden olan 10 kötü alışkanlık ve bu alışkanlıklardan nasıl kurtulabileceğinize değindik.

saç dökülmesine neden olan alışkanlıklar

1- Çok Sıcak Suyla Duş Almak

saçları çok sıcak su ile yıkamak

Sıcak su aynı cildi kuruttuğu gibi saç tellerindeki nemi yok ederek kurumalarına neden olur. Saç tellerinin kuruması onları daha kırılgan ve dökülmeye müsait hale getirir. Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkadığınızda koruyucu saç kremleri kullanmanızın hiç bir anlamı kalmaz. Çünkü kafa deriniz bu duruma yağ üretimini artırmak için gözeneklerini açmaya çalışarak tepki verir. Bu da saçlarınızın dökülmesine neden olur.

2- Elektrikli Saç Şekillendiriciler Kullanmak

elektrikli saç şekillendiriciler

Kavurucu sıcaklık üreten elektrikli saç şekillendiriciler saç oluşumunu sağlayan proteinlere ve saçı koruyan korucuyu kütiküle zarar verir. Dr. Bauman, “Kütikül bir kez zarar gördüğünde, saçlarınızın nem dengesi bozulur ve saçlar kırılmaya daha eğilimli olur.” diyor.

Çözüm

Saçlarınızı şekillendirmek ya da kurutmak için kullandığınız elektrikli aletlerinin kullanımını haftada 2-3 kezle sınırlayın.

3- Şok Diyetler Yapmak

şok diyetler yapmak

Vücudunuz aç bırakmak saç oluşumunun azalmasının yanında, direk olarak kalp ve beynin işlevlerini yerine getirebilmesi için gereken enerjiyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Saç hastalıkları uzmanı Paradi Mirmirani, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluk olan anoreksiyanın ilk belirtisinin saç dökülmesi olduğunun altını çiziyor.

Çözüm

Hem etkili bir diyet için hem de saçlarınızın dökülmesini önlemek istiyorsanız balık, tavuk, mercimek ve fasulye gibi yağsız ve protein açısından zengin gıdalarla beslenin.

4- Saçları Islakken Fırçalamak ya da Taramak

saçları ıslakken taramanın zararları

Saç telleri duşta ıslandıktan sonra, kafa derisi yağ dengesini sağlayan koruyucu kütikül üretimine geçer ve saçlar kuruyana kadar bu üretim devam eder. Yani saçlar ıslak olduğu anlar en savunmasız durumda oldukları anlardır. Saçlarınız ıslakken fırçalamak ya da taramak onların çok daha kolay dökülmesine neden olacaktır.

Çözüm

Saçlarınızın birbirine girmemesi için banyodan sonra taramak yerine banyodan önce tarayarak bu problem için bir önlem alabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı kurutmak için kalın havlularla sert hareketler yapmak yerine, daha soft havlular kullanarak saç tellerinizi incitmeden kurutun.

5- Sıkı Saç Modelleri Tercih Etmek

Sıkı Saç Modelleri

Saç köklerinin aşırı gerginleşmesine neden olan sıkı saç modelleri, saç köklerine kalıcı zararlar vererek saçların güçsüzleşmesine neden olur. Saç köklerinin güçsüzleşmesi de saç dökülmesine davetiye çıkartır.

Çözüm

Sıkı saç modellerinden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekiyor.

6- Uzun Süreli Şekillendirme Ürünleri Kullanmak

Saç Şekillendirme

Saçlara verilen şekli uzun süre korumayı sağlayan ve yüksek oranda alkol içeren saç spreyi ve jöleler, saçları daha kuru ve kırılgan hale getirirler.

Çözüm

Saçı sert ve yapışkan hale getiren herhangi bir ürün kullanmayın. Bunlar yerine daha yumuşak bir etkiye sahip olan şekillendirici kremleri tercih edin.

7- Doğum Kontrol Hapı Kullanmak

Doğum Kontrol Hapları

Saçları hormonal değişikliklere karşı aşırı hassas olan birçok kadından biriyseniz, yanlış doğum kontrol yöntemleri saçlarınızı güçsüzleştirebilir. Özellikle bir tür hormon olan androjen içeren doğum kontrol hapları, androjene karşı hassas olan bireylerde saç dökülmesine neden olur.

Çözüm

Androjen seviyesi düşük doğum kontrol hapları kullanabilirsiniz. Eğer androjene karşı hassas olup olmadığınızı öğrenmek isterseniz, bir saç bakım uzmanına danışarak basit bir test yaptırmanız yeterli olacaktır.

8- Kafa Derisini Sık Sık Kaşımak

kafa derisini kaşımak

Sürekli kaşınan kafa derisini kaşımak saç dökülmesine neden olabilir.

Çözüm

Selenyum, bakır oksit ya da çay yaprağı özü içeren şampuanlar kullanarak kafa derisinin kaşınması önlenebilir. Eğer bu şampuanlar size yardımcı olmazsa, doktorunuz reçete ile antifungal (mantar önleyici) şampuan veya kortizon köpük kullanmanızı önerebilir.

9- Uzun Süre UV Güneş Işınlarına Maruz Kalmak

güneş ışınlarının saçlara zararları

Özellikle plajda ya da havuz kenarında güneşlenirken vücudunuzu güneş koruyucu kremlerle korumaya alırsınız ancak saçlarınız zararlı güneş ışınlarına karşı korumasız kalır. Bu durum saçlarınızın güçsüzleşmesine ve elastikiyetini yitirmesine neden olur.

Çözüm

Güneşlenirken ya da güneşin altında dışarıda zaman geçirirken mümkün olduğunca bir şapka giyin. Şapka giymeniz mümkün değilse, saçlara özel güneş koruyucu kremler kullanın.

10- Saçları Yeterince Sık Yıkamamak

güneş ışınlarının saçlara zararları

Saçlarınızı yeterince sık yıkamadığınızda hem saç derisi hem de saçlar yıpranır. Güçsüzleşen saç derisi ve saç telleri de saç dökülmesine davet çıkartır.

Çözüm

Özellik yaz mevsiminde saçlarınızı her gün diğer mevsimlerde ise en az iki günde bir yıkamaya gayret gösterin. Eğer gün içinde saçlarınız çok kirlenir ve yağlanırsa ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz her an saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER