Haber Sırası

Saçlarınıza kış bakımı yapmayı ihmal etmeyin!

Kış mevsiminde yaşanan soğuk havalarda saç bakım nasıl yapılır? Yazın yıpranan saçlara kışın nasıl bakım yapılmalıdır?

Saçlarınıza kış bakımı yapmayı ihmal etmeyin!
11 Ekim 2015 - 2:40 'de eklendi ve 661 kez görüntülendi.

Bedenimizi ve ruhumuzu kışa hazırlarken saç bakımını da göz ardı etmemek gerekir. Yıpranan saçlarınızı hem doğal hem de teknolojinin nimetlerinden faydalanarak onarabilirsiniz.

Sonbaharı yaşadığımız şu günlerde, hem ruhumuzu hem de bedenimizi kışa hazırlamaya başladık. Mevsimsel geçişler sırasında fiziksel yorgunluklar, ruhsal değişimler yaşarken cildimiz ve saçlarımız da bu değişimden fazlaca etkilenir. Yaz boyunca deniz ve güneşin saçlarımızda bıraktığı zararı gidermek için sonbahar uygun bir zamandır.

Sıcak yaz günlerinden sonra en çok saçlarımızdaki nem kaybından şikayet ederiz. Kuruyan saçlar, daha fazla yıpranır ve cansız bir görünüme sahip olur. Saça eski nemini kazandırmak için öncelikle sık yıkamaktan kaçınmak gerekir. Sık yıkama işlemi, saç dergisinde yer alan yağların kurumasına yol açarken saç kökünü ve telini koruyucu etkisini kaybetmesine sebep olur. Saçları yıkarken dikkat edilmesi gereken bir nokta da çok sıcak su kullanmak gerekir. Sıcak su kullanmamak gerekir. Sıcak su, saç dibindeki koruyucu tabakaya zarar verir ve saçın kurumasına sebep olur. Ilık suyla yıkanan saçlar ekstra parlaklık da kazanacaktır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin

  • Saç ve derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.
  • Stresten uzak durulmalıdır.
  • Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.
  • Saç şekillendirici ürünleri sıklıkla kullanmamak gerekir. Kullanıldığı gün saçı bu üründen temizlemek saçın nefes almasını sağlar.
  • Yüksek miktarda A vitamini alınması da saç dökülmesini tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.
  • Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.

Organik Ürünler Tercih Edin

Saç tipinize uygun olan temizleme ürünlerini seçerken saçınızın yapısına uygun olan ürünleri seçmek gerekir. Saçınız için kullandığınız saç kremi, şampuan ve şekillendirici gibi ürünlerin çok ağır kimyasallar içermemesine özen gösterin. Organik saç bakım ürünleri bir miktar daha pahalı olmakla birlikte yıpratıcı etkileri yok denecek kadar azdır ve uzun dönemde saç sağlığını da korur. Saç tipinize uygun şampuan seçin ve saçlarınızın nemli olmasına dikkat edin. Saçınızı yıkadıktan sonra saçınıza özel ürünlerle bakım da yapabilirsiniz. Bazı ürünlerin yanı sıra doğal yağlar da kullanım şekillerine göre saç sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Özellikle argan yağı, badem yağı, susam yağı ve Hindistan’a özgü meyve türlerinden biri olan Bektaşi üzümünden elde edilen amla yağı ise saç dökülmesi, saç beyazlaması, kaşıntı, saçın hızlı uzaması ve onarılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca belli periyodlarda uygulayacağınız nem maskeleri sayesinde saçınızın kaybettiği nemi kazanmasını sağlayabilirsiniz. ABD ve Avrupa’da uygulanan saç yıkamama ya da kuru şekilde temizleme alışkanlığı ne kadar yaygınlaşır bilinmez ama saçın sağlıklı bir görünüm elde etmesi için derisindeki ve kökündeki öz yağların azalmaması için temizlik işlemini de titizlikle yapmak gerekir.

Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızı kurularken havluyu çok bastırmayın ve saçlarınızı dağıtarak kurulamayın. Havluyu sadece saçlarınızdaki fazla suyu almak için kullanın. Saçlarınızı ıslakke fırçalamayın. Banyodan çıktıkran sonra geniş dişli bir tarakla tarayabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER