Haber Sırası

Selülitlerden kurtulmanın ve azaltmanın 6 yolu

Selülitlerden kurtulmanın yolları ve Selülitleri azaltmanın yolları. Selülit neden oluşur ve nasıl geçer?

Selülitlerden kurtulmanın ve azaltmanın 6 yolu
03 Ağustos 2015 - 12:51 'de eklendi ve 670 kez görüntülendi.

Hepimiz selülitin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Selülit genç yaşlı, kilolu veya normal her kadının başına gelebilecek baş belası bir cilt problemdir. Genetik faktörlerin de içinde olduğu birçok nedene bağlı olarak oluşan selülitleri azaltmak istiyorsanız, uygulamanız gereken bazı yöntemler var. Makalemizde selülitin ne olduğunu, selülit oluşmasına neden olan faktörleri ve selülitleri azaltmanın yollarını ele aldık.

Her ne olursa olsun bir sağlık probleminden kurtulmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey probleme neyin neden olduğunu bulmaktır.

Selülit Nedir?

Selülit, özellikle uyluk ve kalçalarda görülen çukurlu portakal kabuğu görünümlü yapıdır. Selülit oluşmasına neden olansa, bağ dokusunun hasar görmesi ve kırılganlaşması nedeniyle yağ dokularının cilt yüzeyinin altına itilmesi ve orada hapsedilmesidir.

Selülit Neden Oluşur?

Selülit oluşmasın nedenleri arasında kötü beslenme, egzersiz eksikliği, dehidratasyon (vücuttaki su miktarının azalması) ve dolaşım yetersizliği de dahil olmak üzere çeşitli nedenler yer almaktadır.

Selülitlerden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Pahalı kremlere veya tedavi yöntemlerine gerek kalmadan da selülitlerden kurtulmak mümkün. Selülitlerden kurtulmak ya da en azından azaltmak için yapabileceklerinizi aşağıda sıralamaya çalıştık.

1. Kuru Vücut Fırçalama

Kuru vücut fırçalama kan dolaşımını hızlandırarak ve toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan lenfatik drenaj sistemine yardımcı olarak selülitlerin azalmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca pürüzsüz bir cilt için, cildin pul pul olmasını önlemeye ve cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik etmeye de yardımcı oluyor. Üstelik bu mucizevi yöntem evinizde uygulayabileceğiniz, tamamen ücretsiz bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

Nasıl uygulanmalı: Kuru vücut fırçalama yöntemini uygulamak için en iyi zaman duştan hemen öncedir. Vücudunuzu ayaklarınızdan başlayarak yukarıya doğru fırçalayın.

2. Masaj

Kuru vücut fırçalamadan sonra en etkili yöntemlerden biri de, vücudun selülitli bölgelerine güzel bir masaj uygulanmasıdır. Masaj için pahalı masaj salonlarınıza gitmeniz gerekmez. Evinizde bitkisel yağlar veya nemlendirici losyonlarla haftada birkaç akşam banyodan sonra kendiniz de uygulayabilirsiniz. Nemlendirici losyon veya yağları selülitli bölgelere iyice yedirene kadar masaj uygulamanız yeterli olacaktır.

3. Egzersiz

Egzersiz yapmak yalnızca vücuttaki yağları yakma konusunda değil, aynı zamanda selülit oluşumunu azaltmada da çok etkilidir. Dengeli bir kardiyo ve kuvvet egzersizi programı, vücuttaki yağ oranını azaltırken, bir yandan da kaslarını güçlendirecek.

4. Sağlıklı Beslenme

Aşırı miktarlarda doymuş yağlar ve şeker tüketmek selülite neden olabilir. Bu nedenle işlenmiş gıdalar, gazlı içecekler, sağlıksız yağlar ve şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Bunların yerine vücudun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengin gıdaların miktarını artırmalısınız.

5. Uyku

Vücudumuz hasarlı dokuların tamir edilmesi ve yenilenmesi işlevlerini uyku sırasında gerçekleştirir. Bu nedenle sağlıklı ve formda bir vücut için günde en az 8 saat uyumamız gerekmektedir.

6. Bol Su İçmek

Vücudunuzun ihtiyacı kadar su içtiğinizden mutlaka emin olun. Su içmek sadece susuzluğun giderilmesine değil, aynı zamanda selülit oluşumuna neden olan toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına da yardımcı olur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER