Haber Sırası

Sigaranın etkilerini azaltan 10 besin

Nikotini vücuttan atmak ve sigaranın etkilerini azaltmak için tüketebileceğiniz 10 besin maddesi. Sigaranın etkisini azaltan besinler hangileridir?

Sigaranın etkilerini azaltan 10 besin
23 Ağustos 2015 - 0:19 'de eklendi ve 931 kez görüntülendi.

Mükemmel bir sistem olan insan vücudu beslenme, nefes alma ve diğer eylemler sonucu bedene giren nikotin vb. gibi zararlı ve yabancı maddeleri kendi kendine dışarı atabilmektedir. Ancak sağlıksız bir yaşam sürenlerin vücutlarında, zamanla bu kabiliyetler azalır ve örneğin sigara ile birlikte vücuda giren nikotin kendiliğinden atılamaz hale gelir. İşte bu durumda besinlerin mucizevi etkileri devreye giriyor. Vücuttaki nikotinin tamamını dışarı atmak için tüketebileceğiniz besin maddelerini sizler için bir araya getirdik.

Not: Sağlıklı ve tüm işlevlerini normal şekilde yerine getiren bir vücut, sigara ile birlikte alınan nikotini 6 saat içinde dışarı atmaktadır.

Sigaranın etkilerini azaltan 10 besin

1. Su

İnsan yaşamı için en önemli ihtiyaç olan su, aynı zamanda vücudun doğal mekanizmasının düzgün şekilde çalışmasına da yardımcı olur. Bir bardak su içildiği anda vücuttaki bütün sistemler uyarılarak, baştan aşağı bir yenilenme süreci başlar. Bu süreç sonunda vücutta bulunan zararlı maddeler dışarı atılır.

2. Isırgan Otu

Bağışıklık sistemini güçlendiren ısırgan otu, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olur.

3. Kivi

Sigara içmek vücuttaki vitamin miktarlarının önemli düzeyde azalmasına neden olur. Bu kapsamda kivi gibi bol vitamin içeren gıdalar tüketmek, nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

4. Çam Yaprağı Çayı

Bitkilerin yapraklarından elde edilen çaylar, adeta vücuda takviye kuvvet etkisi yapmaktadır. Akciğer sağlığını yükselten çam yaprağı çayı da bunlardan birisidir.

5. Ispanak

Folik asit ve demir kaynağı olan ıspanak, vücuttaki nikotinle savaşarak dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

6. Brokoli

Karaciğer sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan gıdalardan biri olan brokoli, bu etkisiyle nikotinin dışarı atılmasına yardımcı olur ve sigaranın etkilerini azaltır.

7. Portakal

Kivi gibi portakal da bol miktarda C vitamini içeren bir besindir. Sigara tiryakilerinin vücutlarındaki C vitamininin önemli ölçüde azaldığını düşünürsek, portakal tüketmek de sigaranın etkilerini azaltacaktır.

8. Havuç ya da Havuç Suyu

Vücudun normal işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan A, B, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir besin olan havuç, bu özelliği ile nikotinin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

9. Kara Lahana

Kanser riskini önemli ölçüde azalttığı tıbbi olarak kanıtlanmış olan kara lahana, içerdiği yüksek C vitamini oranı ile antioksidan etkisi yaparak, sigara ile vücuda giren zararlı maddelerin atılmasına destek olmaktadır.

10. Nar

Nar, tüm meyveler içinde kan dolaşımını hızlandırma ve damarları temizleme açısından en yüksek etkiyi gösteren meyvedir. Kan dolaşımının hızlanması vücuttaki zararlı maddelerin daha kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER