Haber Sırası

Sivilcelerden Hızlıca Kurtulmanın 10 Yolu

Sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmanın yöntemleri nelerdir? Ciltteki ve yüzdeki sivilceler nasıl yok edilir? Sivilce izleri için doğal tedaviler nelerdir?

Sivilcelerden Hızlıca Kurtulmanın 10 Yolu
11 Ekim 2015 - 2:44 'de eklendi ve 1706 kez görüntülendi.

Sivilceler her zaman olabilecek en kötü anda ortaya çıkıverirler. İşinizle ilgili önemli bir sunum yapacağınız zaman ya da sevgili adayınızla ilk buluşmanızdan önce strese bağlı sivilce oluşumu yaşayabilirsiniz. Neyse ki sivilcelerden hızlıca kurtulmanızı sağlayacak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler vardır.

Aşağıdaki listede yer alan sivilcelerden kurtulma yöntemlerinde kullanılan malzemelerin neredeyse hepsi herkesin evinde bulunur. Eğer yoksa herhangi bir eczane ya da süpermarket bu malzemeleri temin etmek için işinizi görecektir. Ancak, bu ipuçlarından birini denemeden önce kesinlikle doktorunuza veya dermatoloğunuza danışmalısınız.

1. Göz Damlaları

Göz damlaları kan damarlarındaki şişlik ve kızarıklığı azaltma konusunda oldukça etkilidir. Temiz bir pamuk alın ve göz damlasını damlattığınız kaba batırın. Doğrudan sivilcenin üzerine uygulayın ve 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Sivilcenin geçtiğini görene kadar her iki saatte bir uygulayın.

2. Sarımsak

Sarımsak gözeneklerdeki enfeksiyonlarla mücadele eden antibakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda doğal bir anti-enflamatuar olarak sivilce, şişlik ve kızarıkları azalmak için yardımcı olur.

3. Diş Macunu

Geceleri yatmadan önce doğrudan sivilcenin üzerine diş macunu uygulayın. Diş macununun yastık ile temas ederek kaybolmasını önlemek için kurumasını bekleyin. Sabah uyanıp diş macunu uyguladığınız bölgeyi yıkadığınızda sivilcenin azalmış olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemi yalnızca beyaz diş macunu kullanarak uygulayın, jel türündeki diş macunlarını kullanmayın. Ayrıca diş macunu yöntemini yüzünüzdeki noktasal bölgelere uygulayın, asla yüzünüzün tamamına uygulamayın.

4. Zerdeçal

Zerdeçal, Hindistan’da birçok kadın tarafından günlük cilt bakımı ve güzellik için kullanılan egzotik bir baharattır. Zerdeçalı bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı doğrudan sivilcenin üzerine uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra sabun ve su ile yıkayın. Karışımı çok uzun süre cildinizde bırakmayın, çünkü ciltte leke bırakabilir.

5. Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı, yüzde oluşan siyah noktalarla savaşan doğal bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Temiz bir pamuk alın ve bir kısmını çay ağacı yağına batırın. Doğrudan sivilcenin üzerine uygulayın ve cildiniz yağı tamamen emene kadar bekleyin. Eğer bir yanma ya da batma yaşarsanız uyguladığınız bölgeyi su ile durulayın. Bir sonraki uygulamada yanma ya da batma yaşamamak için çay ağacı yağına bir miktar su ilave edebilirsiniz.

6. Sıcak Kompres

Eğer zamanınız varsa sauna, yüzünüzdeki gözenekleri açmak ve kir, yağ ve bakterileri temizlemek için harika bir çözüm yoludur. Zamanı olmayanlar içinse sıcak suyla ıslatılmış bir havluyu doğrudan sivilcenin üzerine sıcak kompres şeklinde uygulamak da işinize yarayacaktır.

7. Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit boyun, sırt ve göğüs bölgelerinde meydana gelen inatçı sivilcelerden kurtulmak için idealdir. Benzoil peroksit eczanelerden satın alabileceğiniz bir malzemedir. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bir parça pamuğu benzoil peroksit’e batırın ve nazikçe sivilcenin üzerine uygulayın. Birkaç dakika bekleyin ve sonra temiz su ile iyice durulayın. Hassas göz bölgesine benzoil peroksit uygulamayın. Eğer herhangi bir kızarıklık veya tahriş görürseniz derhal kullanmayı bırakın.

8. Hamamelis

Hamamelis kir ve bakterileri ciltten temizleyen doğal bir konstriktiftir. Sivilce tedavisinde kullanılan birçok geleneksel ilaç hamamelis özleri içerir ancak bulunması zor olduğundan biraz pahalıdır.

9. Limon Suyu

Limon suyu kronik sivilceler için harika bir tedavidir. Limondan taze bir dilim kesin ve doğrudan sivilceli bölgeye ovuşturarak sürün. 10 dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın. Alternatif olarak, limon suyu ve kabartma tozunu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı gece yatmadan önce sivilcenin üzerine uygulayın. Sabah uyanır uyanmaz yüzünüzü suyla yıkayın.

10. Bal

Balın iyileştirici etkileri tıbbi deneylere kanıtlanmıştır. Topikal olarak uygulandığında, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Etkilenen bölgeye bir tutam bal uygulayın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra sıcak suyla durulayın ve sivilce bölgesine yağsız bir krem uygulayın. Pastörizasyon işlemi balın içinde bulunan doğal enzimleri ve vitaminleri öldürdüğü için işlenmemiş doğal bal kullanmaya özen gösterin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER