Haber Sırası

Sosyolog alımlarında kadro sayısı neden artırılmalıdır?

2016 Sosyolog alımı yapılacak mı? 2016 sosyolog alımı ne zaman olacak? Sosyolog kadro sayısının artırılması için bir çalışma yapılıyor mu? Sosyoloji bölümü mezunlarının kamu personeli alımlarındaki sorunlarına değindik.

Sosyolog alımlarında kadro sayısı neden artırılmalıdır?
21 Ekim 2016 - 18:44 'de eklendi ve 2560 kez görüntülendi.

Eşe, dosta, akrabaya ne olduğu anlatılırken en çok zorlanılan bölümler arasında yer alan Sosyoloji, kamu personeli alımlarında ne kadar önemli olduğu devlete de bir türlü anlatılamayan branşlar arasında yer alıyor. Sosyologların birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de el üstünde tutulan meslekler arasında yer aldığı düşünüldüğünde ise, Türkiye’de bu branşa verilmeyen önem bir kez daha gün yüzüne çıkıyor.

Sosyoloji bölümü mezunları, üniversitelerin Fen-Edebiyat fakülteleri bünyesinde yer alan diğer bölümlerden mezun olanlar gibi iş bulma konusunda oldukça zorlanıyorlar. Sosyologların tek dayanağı olan kamu personeli alımlarında ise diğer branşlara göre oldukça az sayıda kadro açılıyor. Özellikle Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonrası gerçekleştirilen merkezi atamalarda açılan sosyolog kadrosu sayısı 150-200 kişiyi geçmiyor. Bu sayılar her yıl sosyoloji bölümünün binlerce yeni mezun verdiğini ve daha önce mezun olanların sayısının da bir hayli fazla olduğu düşünüldüğünde açılan kadroların tatmin edici olmadığını göstermeye yetiyor.

Yeteri kadar sosyolog alımı yapılması gerektiğini anlayabilmek için, öncelikle sosyologların ne iş yapabileceğini incelemek gerekiyor.

Sosyolog ne yapar?

  • Sosyal konularla ilgili teorileri test etmek için araştırma projeleri geliştirir.
  • Anket, gözlem, görüşme ve diğer kaynaklar aracılığıyla araştırma için veri toplar.
  • Analiz ve verilerden sonuçlar çıkarır.
  • Araştırmalardan çıkan sonuçlar için ayrıntıları raporlar, makaleler ya da sunumlar hazırlar.
  • Diğer sosyolog ve sosyal bilim çalışanları ile işbirliği yaparak toplumun ya da gözlemlenen daha küçük bir grubun ortak sorunları hakkında çözümler üretir.

Peki devlet atanamayan sosyologlar meselesini nasıl çözebilir?

Haberimizin ilk bölümünde Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin sosyologlara verdiği önemden bahsetmiştik. Bunun nedeni ise bu ülkelerin toplumu anlamak ve onun istekleri doğrultusunda politikalar geliştirmek için gereken çabayı gösteriyor olması. Sosyolojinin toplum bilimi olduğu düşünüldüğünde, burada toplumu anlama görevinin, sosyologların üstlenebileceği bir görev olması gerektiği ön plana çıkıyor. Bu bağlamda son birkaç yıldır Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı birimlerde sosyolog kadro sayılarının artırılması oldukça yerinde bir adım olmuştu. Ancak artırılan kadro sayıları henüz sosyologları tatmin edebilecek bir seviyeye yaklaşmadı.

Öncelikle sosyolog kadrolarına yalnızca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda değil, diğer bütün bakanlıklara bağlı birimlerde ihtiyaç olduğunun görülmesi gerekmektedir. Bir kamu kuruluşunda sosyolog kadrosuna ihtiyaç olduğu konusuna, yalnızca devlet ile toplum arasındaki ilişkiler değil, aynı zamanda o kamu kurumunda çalışanların da topluma dahil birer birey olduğu değerlendirilerek bakılmalıdır. Sosyologların kamudaki görevi devletin toplumun ihtiyaçlarına nasıl cevap verebileceğini ve bu konuda kamu kurumlarının vatandaşlara nasıl hizmetler vermesi gerektiğini tespit etmektir. Bu bağlamda sosyolog kadrolarının hayati önem taşıdığını vurgulamak yanlış olmayacaktır.

Aralık ayında yapılacak KPSS 2016/2 tercihlerinde sosyologlara ayrılan kadro sayısı binlerce sosyolog tarafından merakla bekleniyor. Umuyoruz ki 2016 yılının son merkezi atamasında atama bekleyen sosyologların önemli bir miktarını tatmin edecek kadro açılır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER